20.8 C
Telšiai
2022 17 rugpjūčio / Trečiadienis

Ekspertai išsakė savo nuomonę apie emocijas matuojantį prietaisą

Ar jau skaitėte?

Paskutiniais duomenimis Lietuvoje 100-ui tūkst. gyventojų tenka 381 depresija sergantis žmogus. Ši liga ir viena dažniausių pasaulyje – sergančiųjų skaičius šiuo metu viršija 300 milijonų ir, prognozuojama, artimiausiu metu tik augs. Ekspertų teigimu, emocinių sutrikimų gydymas būtų efektyvesnis, jei pakankamai dėmesio skirtume ankstyviesiems jų etapams bei laiku užfiksuotume emocinius pokyčius. Tam šalies specialistai ryžtasi diegti naujus technologinius sprendimus, grįstus moksliniais tyrimais ir ilgalaikio pacientų stebėjimo praktika.

2017 m. reaguodami į prastėjančią visuomenės psichologinę būseną, Lietuvos specialistai ėmė vystyti technologinės sistemos, galinčios fiksuoti svarbius emocinius pokyčius, idėją.

„Jausmomačiu“ pavadinta technologinė sistema bus skirta matuoti, rinkti ir rodyti duomenis apie žmogaus emocinę būseną, sekti ilgalaikes emocijų bei jausmų kitimo tendencijas. Įrankis atpažins pasibjaurėjimą, džiaugsmą, nuostabą, pyktį, baimę, liūdesį bei taps nauja medicinine priemone psichologinių ligų prevencijai ir gydymui.

Psichoterapeuto Olego Lapino teigimu, inovacija, galinti nustatyti tikslią žmogaus emociją, padėtų išvengti daugybės psichosomatinių ligų. Tačiau yra viena svarbi sąlyga – tokį produktą turi gaminti žmonės, kurie gali remtis moksline patirtimi ir yra išnagrinėję pasaulinę praktiką.

Žmonių emocijoms vis dar neskiriama pakankamai dėmesio

Psichoterapeuto Olego Lapino teigimu, jei pavyktų atrasti tokį instrumentą – inovaciją, kuri padėtų nustatyti tikslią žmogaus emociją – išvengtume daugybės psichosomatinių ligų. Tačiau yra viena svarbi sąlyga – tokį produktą turi gaminti žmonės, kurie gali remtis moksline patirtimi ir yra išnagrinėję pasaulinę praktiką. Sujungus mokslines žinias ir inovacijas – galime turėti unikalų įrankį.

„Tradiciškai Lietuvoje daugiausiai dėmesio skiriama pažintiniams procesams – mąstymui, dėmesiui, tačiau ignoruojama emocinė dalis, tiesiogiai susijusi su nerimu ir depresija. Žinoma, emocijos ne taip lengvai „pasiduoda“ tyrimams. Dėl šios priežasties, kiekviena inovacija, kuri gali įvertinti emocinę žmogaus būseną, yra aukso vertės“, – komentavo psichoterapeutas.

O. Lapino nuomone, jei būtų sukurtas prietaisas, matuojantis ir renkantis žmogaus emocijas, psichoterapeutai turėtų puikų pagalbinį įrankį, o žmonėms būtų paprasčiau vertinti savo jausmus, o tai padėtų gerinti santykius su artimais žmonėmis, darbo kolektyvu. Žinoma, palengvins darbą vidaus ligų gydytojams, ypač psichosomatinių susirgimų nustatymą, diagnozavimą, kurie dažnai sako, kad kas trečias pacientas turi psichosomatinių sutrikimų, kurie atsiranda dėl pykčio, nusivylimo, liūdesio, praeities traumų, ir kt.

„Labai svarbu suvokti ir išreikšti savo liūdesį, tai padeda išvengti panikos priepuolių. Emocijų pažinimas tobulina mūsų emocinį intelektą ir padeda išvengti psichikos ligų“, – pabrėžė O. Lapinas.

Ar yra panašių prietaisų Lietuvoje? O. Lapinas sako, kad dalinių panašumų galima rasti, pavyzdžiui, su termovizija, kai matuojama temperatūra esant skirtingoms emocinėms būsenoms. Taip daroma Vilniaus gatvių sankryžose. Visgi, toks aparatas negali nustatyti tikslaus emocijų lygio.

Lietuvoje įgyvendinti šią idėją realu, bet prireiks ne vieno mokslinio eksperimento

VGTU prof., dr. Artūras Kaklauskas atkreipė dėmesį, kad pasaulio rinkoje panašių produktų, kurio vienetas kainuoja 4500 eurų yra, tačiau tam, kad padaryti unikalų ir iki 200-300 eur kainuojantį prietaisą, reikės ne vieno eksperimento bei daug investicijų reikalaujančių pastangų ir tai tikrai yra drąsus žingsnis.

„Pasaulyje yra prietaisų, kuriais galima matuoti kūno temperatūrą, kvėpavimo dažnį, smegenų bangas ir išvesti įvairius laimės ir emocijų rodiklius. Jei žmogus laimingas, tuomet geriau dirba jo logika, atmintis, mažiau serga. Realiu laiku galima vertinti emocijas, diagnozuoti psichines ligas, o tuomet imtis atitinkamų veiksmų. Pagrindinis tikslas turėtų būti patikimumas, o tam reikia atlikti daug tyrimų ir pasitelkti toje srityje turinčius kompetenciją specialistus”, – sakė A. Kaklauskas.

Orientuojamasi ne tik į suaugusius, bet ir į vaikus

Neseniai pradėto vykdyti ikiprekybinio pirkimo, kurio tikslas sukurti technologinę sistemą – „Jausmomatis” – paskatino visuomenės susidomėjimą. Ar tikrai realu Lietuvoje turėti jausmus ir emocinę būseną ne tik fiksuojantį ir ilgalaikes emocijų bei jausmų kitimo tendencijas stebintį prietaisą?

Pasak Trakų rajono savivaldybės pedagoginės psichologinės tarnybos direktorės Ievos Jakonienės, pagrindinė problema, kurią siekiama išspręsti sukūrus tokią inovaciją – nepakankamas žmogaus emocijų pažinimas ir dėmesys joms, galintis turėti neigiamų pasekmių tiek individo, tiek visos visuomenės vystymuisi.

„Inovatyvus prietaisas galėtų būti naudojamas suaugusių asmenų sveikatos ir socialinių problemų vertinimui ir prevencijai. Emocijų pažinimas ypač aktualus tokiais atvejais, kai pats tiriamasis negali sąmoningai išreikšti savo emocijų dėl tam tikrų sutrikimų, ligos, amžiaus ar pan. dalykų. Visgi, sveikų asmenų emocijų pažinimas yra ne mažiau svarbus, nes vis didesnė visuomenės dalis dėl nuolatinės įtampos bei greito gyvenimo tempo nebesugeba atrasti laiko savęs pažinimui, emocinės būklės stebėsenai“, – komentavo I. Jakonienė.

Pašnekovės teigimu, prietaisas būtų ir pagalba tėvams, kurie yra atsakingi ne tik už vaikų auklėjimą, išsilavinimą, bet ir pagalbą išreikšti jausmus, kad vaikas galėtų socializuotis ir jaustis laimingas. Ankstyvas supratimas apie emocijas leidžia jauniems vaikams interpretuoti kitų patyrimus ir parodyti savas emocijas kultūroje priimtinu būdu.

Kokių pastangų prireiktų, kad būtų sukurtas toks prietaisas? I. Jakonienės teigimu, paskelbtas „Jausmomačio” ikiprekybinio pirkimo procesas susideda iš trijų etapų: inovatyvaus prietaiso koncepcijos sukūrimo, inovatyviojo produkto prototipo kūrimo ir inovatyviojo prietaiso bandomosios partijos sukūrimo.

Pirmojo etapo konkurso dalyviams, kurių pateikti pasiūlymai atitiks nustatytus reikalavimus, numatoma skirti 40 tūkst., antrojo etapo – 210 tūkst., o trečiojo – 415 tūkst. eurų. Detalesnę informaciją galima rasti paskelbtose ikiprekybinio pirkimo sąlygose.

„Tikime, kad Lietuvoje yra profesionalų, kurie, pasitelkdami savo turimas kompetencijas, sukauptą užsienio patirtį ir panaudodami skiriamas investicijas, sukurs šį unikalų ir naudingą ne tik mūsų šaliai produktą. Juk Lietuvoje esame sukūrę ne vieną inovatyvią, pasaulį nustebinusią technologiją ar įrankį“, – teigia specialistė.

Su stereotipais kovojanti regbininkė sūnus moko pagarbos

0
„Regbis man primena gyvenimą: kad ir kiek tave griautų, privalai atsistoti“, – sako Lietuvos moterų rinktinės žaidėja ir vaikų regbio trenerė Austėja Minkevičiūtė. Jaunos moters lūpomis kalba patirtis, būtent regbis jai padėjo atsitiesti po...

Teismas nepatikėjo taksi vairuotojo versija dėl keleivės sužalojimo

0
Klaipėdos apygardos teismas atmetė nuteistojo apeliacinį skundą ir konstatavo, jog taksi vairuotojas pirmosios instancijos teisme nuteistas pagrįstai – jam paskirta vienerių metų laisvės apribojimo bausmė, jis įpareigotas per visą bausmės laikotarpį neišvykti iš gyvenamosios...

Penki mitai, trukdantys jaunimui pradėti laiku taupyti pensijai

0
Kasmet Lietuvoje į aktyvią darbo rinką įsilieja tūkstančiai jaunų žmonių, kurie pradeda gauti pirmąsias savo reguliarias pajamas ir dažniausiai jas skiria einamosioms išlaidoms padengti. Tai, kad ilgalaikiai finansiniai tikslai paprastai atsiduria antrame, o gal...

Žlugo vaisių prekeivio schema – 16 kratų ir apie 400 tūkst. eurų neapskaitytų pajamų

0
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Šiaulių ir Panevėžio apygardos valdybos pareigūnai, vadovaujant Šiaulių apygardos prokuratūrai, ikiteisminiame tyrime dėl vaisiais ir kitokiais produktais prekiaujančios bendrovės galimo apgaulingo apskaitos tvarkymo ir neteisingų duomenų apie gautas pajamas pateikimo...

5 maisto produktai, gerinantys kraujotaką (+ receptai)

0
Birželio 14-ąją minima Pasaulinė kraujo donorų diena kiekvienais metais primena ne tik apie kilnią misiją, bet ir priverčia pagalvoti apie savo pačių sveikatą. Visi rečiau ar dažniau atliekame įvairius kraujo tyrimus ir sužinoję, kad...

Urologas paneigė prostatitą gaubiančius mitus: liga nekenkia vaisingumui ir erekcijai

0
Sergamumas lytinių organų ligomis vyrų tarpe Lietuvoje – itin aukštas. Įvairių klinikinių tyrimų duomenimis, prostatitas kažkuriuo gyvenimo periodu vargina 35-50 proc. vyrų ir dažniausiai pasireiškia sulaukus vidutinio amžiaus. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Urologijos centro gydytojas...

5 savybės, dėl kurių pistacijos pelnytai vadinamos idealiu užkandžiu

0
Pistacijos – vieni seniausių riešutų pasaulyje, tūkstančius metų auginami Viduriniuose Rytuose. Šis užkandis dėmesio nusipelnė ne tik dėl egzotiško skonio, bet ir dėl daugybės naudingų savybių sveikatai. Štai dėl kokių priežasčių mitybos specialistai pistacijas...

Ką daryti šiuo metu grįžus ar atvykus iš užsienio dėl saviizoliacijos?

0
Švelninant karantino sąlygas, sparčiai daugėja užklausų, ką daryti grįžus ar atvykus iš užsienio. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai primena, kad visi asmenys, grįžę ar atvykę iš bet kurios užsienio valstybės į Lietuvą,...

Kiemuose siaučia vagys: taikosi ir į kepsnines, lauko baldus

0
Atšilus orams dažnas ima aktyviau darbuotis lauke ir praleidžia daugiau laiko gryname ore. Savo ruožtu vagys šiltąjį sezoną turi daugiau progų atvirai apžiūrėti ir įvertinti gyventojų turtą, naujus pirkinius. Pastaruoju metu vis dažniau nusikaltėlių...

14 Lietuvos organizacijų ragina riboti palmių aliejaus naudojimą

0
Lietuvos aplinkosaugos, pramonės, žemės ūkio organizacijos išplatino bendrą deklaraciją, kuria išreiškia palaikymą Seime svarstomam įstatymui apriboti palmių aliejaus naudojimą biodegaluose. Deklaracijai palaikymą išreiškė 14 Lietuvos organizacijų, kurios kartu vienija daugiau nei 1000 narių – nevyriausybinius...

Geros emocijos sugrįžta: spektakliai vasarą vyks DOMINO teatre be stogo

0
Po daugiau nei tris mėnesius trukusio draudimo organizuoti renginius DOMINO teatras šiandien džiaugiasi – jau nuo liepos mėnesio pradės rodyti spektaklius. Tiesa, išliekant renginių apribojimams uždarose erdvėse populiariausias komedijas kokybiško laisvalaikio teatras kvies pamatyti...

Prikelkite savo seną telefoną antram gyvenimui

0
Įsigijus naują telefoną visuomet kyla klausimas ką daryti su senuoju – parduoti, atiduoti ar pasilikti. Technologijų ekspertai siūlo neskubėti išmesti seno, bet dar veikiančio telefono ir jį panaudoti šiek tiek pakeitus jo paskirtį. Jūsų dėmesiui...

4 sėklos, kuriomis būtina praturtinti kasdienį racioną

0
Karantino mėnesiai primena apie save ne tik pakitusiomis kūno linijomis ir sunkumo jausmu, bet ir energijos stoka. Siekiantiems gerai jaustis, dietistė Vaida Kurpienė pataria atkreipti dėmesį į mineralinių medžiagų gausias sėklas ir kasdienį racioną...

Dronai Lietuvos policijoje: atidesnis žvilgsnis į įvykių vietas

0
Lietuvos policijos mokykla prisideda prie inovacijų policijoje diegimo. Kartu su Lietuvos teismo ekspertizių centro atstovais Kęstučiu Graželiu ir Henriku Vaitiekūnu, kurie yra ir mokymų instruktoriai, mokykloje vykstančiuose mokymuose pareigūnai mokomi pilotuoti bepiločius orlaivius, naudoti...

„Sodra“ atnaujina pensijas – daliai gavėjų jos didės

0
Kone kas aštuntas senatvės pensijos amžiaus sulaukęs gyventojas vis dar dirba ir daugelis jų jau šį ar kitą mėnesį sulauks atnaujintų – didesnių pensijų. Taip pat atnaujinamos ir dirbusiųjų neįgaliųjų netekto darbingumo (neįgalumo) pensijos. Iš...

Vasaros košmaras – geliantys vabzdžiai: vaistininkas pataria, kas padėtų apsisaugoti

0
Artėjant karantino pabaigai, laisvalaikį gryname ore ir nuotaiką gali sugadinti ne tik prastas oras, bet ir aplinkui zyziantys vabzdžiai: uodai, mašalai, vapsvos, akliai ir daugybė kitų. Vieni iš jų kėsinasi įgelti, nes yra alkani,...

Laura Mazalienė: „Karantinas išmokė ne tik būti, bet ir dirbti su vaikais“

0
Verslininkė, žurnalistė Laura Mazalienė su vyru Šarūnu karantino metu išgyveno tikrą emocijų karuselę: pečius užgriuvo nežinia dėl restorano „Vaflių namai“ ateities, ant plauko pakibo organizuojamos vestuvės, o namuose dėmesio laukė trys mažamečiai vaikai. Nors...

Įtampa pečių juostoje – vienas dažniausių nusiskundimų (video pamoka)

0
Masažai, SPA, įvairios kūno puoselėjimo procedūros vis labiau populiarėja,“ – teigia masažuotojas, kineziterapeutas ir Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro profesijos mokytojas MARIUS JURGELAITIS. Daugiau kaip 10 metų praktine masažo veikla užsiimantis specialistas džiaugiasi, jog...

Vakar dienos audros ir liūties padarinių nuostoliai sieks 100 tūkstančių eurų

0
Didžiausia draudimo bendrovė „Lietuvos draudimas“ registruoja klientų patirtas žalas dėl vakar dienos audringų ir lietingų orų didžiojoje Lietuvos dalyje. „Lietuvos draudimas“ prognozuoja, kad šios audros žaloms atlyginti prireiks 100 tūkstančių eurų draudimo išmokų, o...

Kai atrodys išmanieji miestai kai virš galvų skraidys dronai, o eismo spūstys bus retenybė

0
Kalbėdami apie 5G ryšį dažnai įsivaizduojame bokštus, antenas ir žaibiškai greitą internetą, leidžiantį sklandžiai atlikti vaizdo skambučius, be sutrikimų dirbti per atstumą ar per kelias sekundes atsisiųsti filmą. Tačiau retai susimąstome, kad penktos kartos...

Gyventojai grįžta į senas vėžes: pradeda sau leisti daugiau

0
Prasidėjusi vasara ir sumažėjusi baimė dėl keletą mėnesių šalį temdžiusios COVID-19 bangos paskatino gyventojus tęsti dar iki paskelbiant karantiną užsibrėžtus planus. Daugelis mano, kad šiuo metu yra puikus laikas pradėti verslą, įsigyti automobilį ar...

Imunitetas – kodėl turime juo rūpintis?

0
„Organizmą nuo įvairių infekcijų, tarp jų ir visiškai naujos COVID-19, apsaugo ne tik asmens apsaugos priemonės ir veiklos ribojimai, bet ir mūsų imunitetas. Ar mes susirgsime ir jeigu taip, tai kaip stipriai sirgsime, priklauso...
spot_img