3.3 C
Tauragė
2024 / 04 / 20

Slaptieji žudikai – druska ir cukrus. Kaip atpažinti?

Ar jau skaitėte?

Slaptieji žudikai. Tokiu skambiu epitetu apibūdinami cukrus ir druska, kurių perteklinis vartojimas gali lemti aibę sveikatos sutrikimų. Specialistai pažymi, kad „slaptieji žudikai“ neretai tyko ten, kur mažiausiai tikimės.

- Reklama -

Druska ir cukrus slepiasi ten, kur negalvojame

Siekiant išvengti sveikatos sutrikimų, Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) suaugusiam žmogui rekomenduoja per dieną suvartoti ne daugiau nei 5 g druskos (įskaitant papildomai naudojamą druską patiekalams paskaninti), tuo tarpu cukraus dienos norma – 25 g, arba kitaip – 5-10 proc. nuo visų gaunamų per dieną kalorijų kiekio.

„Mokslinių tyrimų metu įrodyta, kad 3-4 g druskos įprastai gauname su maistu, tačiau žmonės turėtų išlikti pastabūs, ypač – vyresnio amžiaus. Bėgant metams skonio receptoriai alinami, todėl pradedama vartoti dar daugiau druskos“, – atkreipia dėmesį sveikatai palankios mitybos specialistė Raminta Bogušienė.

Anot jos, kartais druska slypi tuose produktuose, kur, regis, jos nėra, todėl prieš perkant produktus reikia įdėmiai paskaityti jų sudedamąsias dalis: „Puikus pavyzdys – sausi pusryčiai. 100 g tokių pusryčių yra 2 g druskos, o tai sudaro pusę rekomenduojamos paros normos. Todėl perkant produktus svarbu atkreipti dėmesį ne tik į jų energinę vertę, bet ir druskos bei cukraus kiekį“, – pataria R. Bogušienė.

Jai antrina ir vieno Lietuvoje veikiančio prekybos tinklo kokybės vadovė Ana Čudinienė. Pasak jos, kai kuriuose kasdienio vartojimo produktuose yra ypač daug druskos ir cukraus, o atrasti parduotuvėse palankesnius sveikatai produktus ir juos įtraukti į savo mitybą ne visada paprasta.

- Reklama -

„Rūkytuose, sūdytuose produktuose, sūriuose, prieskonių mišiniuose su druska, padažuose, pusgaminiuose, duonoje yra labai daug druskos, o majoneze, kečupe, gaiviuosiuose gėrimuose, konditerijos gaminiuose – cukraus, todėl sukūrėme net specialų žymėjimą „Rinkis sveikiau“, padedantį gyventojams lengviau pastebėti būtent tuos produktus ir maisto gaminius, kuriuose druskos ir cukraus yra mažiau. Šie produktai buvo atrinkti pagal labai griežtus kriterijus“, – teigė A. Čudinienė.

Ar sportuojantys turėtų suvartoti daugiau druskos ir cukraus?

Bėgant vidutiniu tempu per valandą iš organizmo pasišalina 0,9-1,4 litro skysčių. Pvz., tūkstančius bėgikus kasmet pritraukiančiame „Danske Bank Vilniaus maratono“ „Rimi“ pusmaratoniui (21,58 km) įveikti yra skirtos 5 valandos. Per šį laiką iš organizmo pasišalins nuo 4 iki 7 litrų skysčių. Su prakaitu iš organizmo pasišalina ir reikalingos mineralinės medžiagos bei sudeginama daug kalorijų, todėl vyrauja nuomonė, kad bėgiojantys turėtų suvartoti daugiau druskos ir cukraus. Vis dėlto specialistai teigia, jog tai dar nereiškia, kad reikia valgyti sūriai ar saldžiai.

„Druskoje yra mineralų, reikalingų žmogaus organizmui. Prakaituojant jų netenkama, tačiau vartojant daugiau druskos nereikėtų tikėtis, kad tai užtikrins visą kompleksą vertingų maistinių medžiagų, kurios pasišalina kartu su prakaitu. Turintiems didelį fizinį krūvį patariama rinktis subalansuotą mitybą, gerti vandenį, mineralinį vandenį ir praturtinti savo mitybą kokybiškais maisto papildais“, – pažymi R. Bogušienė.

Ruošiantis bėgimo varžyboms mitybos ekspertė pataria nevartoti persūdyto maisto: „Priešingu atveju dėl kone dvigubai išaugusio troškulio bus sunkiau įveikti trasą“, – tvirtina ji.

R. Bogušienė troškuliui numalšinti pataria rinktis vandenį: „Jokiu būdu nesirinkite saldintų, gazuotų gėrimų. Pusę litro tokio gėrimo turi 44 g cukraus. Kai suvartojamas per didelis kiekis cukraus, organizme gali prasidėti puvimo procesas, cukraus šuoliai kraujyje, galiausiai vartojant per daug cukraus, jis virsta riebalais“, – primena specialistė.

3 patarimai, norintiems nepadauginti cukraus ir druskos:

Jei gaminate žuvį, papildomai jos nesūdykite. Žuvis savyje turi didelį kiekį druskos, skoniui sustiprinti rinkitės prieskonines žoleles.

Stenkitės riboti stipriai sūdytos silkės, vytintos, rūkytos ar vytintos mėsos ir žuvies gaminių vartojimą. Čia slypi itin daug druskos, užtenka suvalgyti 100 g tokių gaminių ir suvartosite leistiną dienos druskos normą.

Rinkitės maisto produktus, kuriuose druskos kiek yra iki 1 g, arba dar geriau – iki 0,5 g/100 g.

Vietoj pridėtinio cukraus vartokite vaisius ir uogas, ypač sezonines: gausite ne tik cukrų, bet ir vitaminų, skaidulinių medžiagų, vandens, antioksidantų.

Giedrė Buivydienė
„Rimi Lietuva“ viešųjų ryšių vadovė

TOP naujienos

Savaitgalį nustatyti trys neblaivūs dviratininkai ir trys – automobilių vairuotojai

Kovo 20-22 d. Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai užfiksavo ir už įvairius Kelių eismo taisyklių pažeidimus administracinių teisės pažeidimų protokolus surašė 48-iems pažeidėjams....

Aplinkosaugininkai primena: automobiliui pakrantėje ar ant samanų – ne vieta

Į šalį atkeliavus karščiams ir poilsiautojams patraukus į gamtą, aplinkosaugininkai akylai stebi, ar automobilius žmonės palieka tam skirtose aikštelėse ir ar nepažeidžia aplinkosaugos reikalavimų....

Rajono gyventojai sulauks VMI raginimų pateikti deklaracijas

VMI laiškai pasieks gyventojus, kurie nepateikė deklaracijos, nors turėjo tą padaryti dėl pritaikyto didesnio nei priklauso neapmokestinamojo pajamų dydžio. Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau -VMI) informuoja,...

Kodėl Telšių rajono pedagogai galvoja apie streiką?

Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos (LŠĮPS) Telšių r. susivienijimas: „Ar streikas – vienintelis būdas švietimo problemoms spręsti? Socialinio dialogo Lietuvos ir Telšių r. švietimo...

Nuimtos kaukės nuo vaikus gąsdinusių jaunuolių veidų

0Spalio 19 dieną į policiją kreipėsi Telšių miesto gyventoja, kuri nurodė, jog Telšiuose, Masčio g., du kaukėti asmenys užpuolė jos mažametį vaiką. Vėliau paaiškėjo, kad mieste siautėję jaunuoliai išgąsdino ir daugiau vaikų įvairiose miesto...

Paskaičiuota, jog jus per metus suvartojate 65,7 litro geriamo vandens

Pernai metais vienas centralizuotai tiekiamą vandenį gaunantis šalies vartotojas, per parą suvartojo vidutiniškai 2,5 litro šalto vandens daugiau nei 2013 metais. Vandentvarkininkai tai sieja su gerėjančia šalies gyventojų ekonomine padėtimi. „Vandens suvartojimą analitikai visame pasaulyje...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS