Žaislų gamintojams – nauji saugumo reikalavimai

0
68

Kartkartėmis pasirodančios grėsmingos naujienos apie Lietuvos parduotuvėse aptiktus pavojingus sveikatai žaislus verčia susimąstyti: kiek dar tokių „nuodingų“ lėlių ir transformerių kasdien atkeliauja į mūsų miestų ir miestelių parduotuves.

Šis klausimas kamuoja tėvus visoje Europos Sąjungoje: čia auga apie aštuoniasdešimt milijonų iki keturiolikos metų amžiaus vaikų, kuriems labai svarbūs žaislai ir žaidimai, o šiems pagaminti naudojama vis daugiau ir įvairesnių komponentų, tarp kurių pasitaiko net labai pavojingų vaikų sveikatai. Patvirtintos naujosios ES žaislų saugos taisyklės turės efektyviau užtikrinti žaislų gaminimo tvarką. ES veikia maždaug du tūkstančiai žaislų gamybos įmonių, kuriose dirba 100 000 žmonių. Taigi naujieji saugos reikalavimai yra aktualūs ne tik tėvams, bet ir šioms kompanijoms bei jų darbuotojams. Naujos taisyklės pakeis nuo 1988-ųjų galiojusias ES taisykles. Dabar ES žaislų gamintojai, pardavėjai ir kontrolės institucijos turės vykdyti pačius griežčiausius pasaulyje įpareigojimus.
 
Pagal naująsias taisykles žaislų gamintojai, importuotojai ir platintojai turės parodyti daugiau atsakomybės: Prieš pateikdami žaislą rinkai jie privalės atlikti saugos vertinimą, kad nustatytų, ar žaislas nepavojingas. Jie taip pat įsipareigoja užtikrinti, kad žaislai būtų suprojektuoti ir pagaminti laikantis esminių ir specialių saugos reikalavimų. Išsami Lietuvoje parduodamų žaislų saugos informacija ir naudojimo instrukcija privalės būti pateikta lietuvių kalba. Be to, gamintojai turės nurodyti kiekvieno žaislo pavadinimą, numerį ir gamintojo adresą. Direktyvoje nurodomi įvairūs reikalavimai, turėsiantys garantuoti, kad žaislas nesukels jokio pavojaus vaiko sveikatai. Joje išskiriamos dažniausiai pasitaikančios grėsmės: žaislų dalys, kurias vaikai gali praryti ir užspringti; nestabilios aukštos vaikų kėdutės, kurios gali nuvirsti; ftalatai – cheminės medžiagos, dėl kurių žaislams ir buteliukams naudojamas plastikas tampa minkštesnis; kai kuriuose žaisluose esančios atsparumą ugniai didinančios cheminės medžiagos. Prieš pateikdami žaislą į rinką gamintojai privalės atlikti analizę dėl cheminio, fizinio, mechaninio pobūdžio pavojaus bei pavojaus dėl elektros, degumo, higienos ir radioaktyvumo, kurį gali kelti žaislas. Jeigu žaislas neatitiks nustatytų kriterijų, jam nebus suteikiamas ženklas „CE“, būtinas prekybai Lietuvoje. Ar tiekiami į rinką bei joje jau esantys žaislai atitinka visus reikalavimus, tikrins Valstybinė ne maisto produktų inspekcija prie Ūkio ministerijos. Pagal naujuosius reikalavimus gamintojai, importuotojai ir platintojai privalės: Techninių dokumentų rinkinyje pateikti naudojamų cheminių medžiagų saugos duomenų lapus; CE ženklas turės būti ant žaislo arba ant pakuotės, o jei žaislai labai maži – ant etiketės arba prie žaislo pridedamame informaciniame lapelyje; prieš pateikdamas žaislą į rinką atlikti analizę dėl cheminio, fizinio, mechaninio pobūdžio pavojaus dėl elektros, degumo, higienos ir radioaktyvumo, kurį gali kelti žaislas, ir įvertinti galimo pavojaus atsiradimo galimybes.
 
Kokie dažniausiai pasitaikantys realūs gyvenimiški pavyzdžiai, kai žaislas sukelia pavojų vaikų sveikatai ar net gyvybei? Dažnai pasitaiko žaislų su nusiimančiomis mažomis detalėmis, kurias vaikas gali lengvai praryti, pavyzdžiui, lėlė, kurios akis vaikas gali lengvai išlupti. Siekdami padaryti žaislus gražesnius, mielesnius akiai arba minkštesnius gamintojai dažnai naudoja chemikalus. Vieni jų – ftalatai – yra itin pavojingi vaiko sveikatai. Pro burną patekę į organizmą ftalatai gali sukelti rimtų inkstų ir kepenų pažeidimų. Pavojingos ir kai kuriuose žaisluose esančios atsparumą ugniai didinančios cheminės medžiagos, kurios gali sukelti nervų sistemos pakitimų, neigiamai paveikti augimą ir pakenkti endokrininei sistemai. Kaip apsaugoti savo vaikus nuo pavojingų žaislų ir kaip elgtis nusipirkus ar pastebėjus reikalavimų neatitinkantį gaminį? Visų pirma patariama patikrinti, ar žaislas pažymėtas simboliu „CE“. Jis neužtikrina šimtaprocentinės saugos, bet yra kokybės garantas. Taip pat privalu perskaityti naudojimo instrukciją, įsitikinti, ar vaikas yra tinkamo amžiaus naudoti žaislą. Nusipirkus ar pastebėjus abejotinos saugos žaislą, reikia informuoti Valstybinę ne maisto produktų inspekciją, kuri nustatys, ar jis tinkamas naudoti, o įtarimams pasitvirtinus yra įgaliota pašalinti produktą iš prekybos.
 
Įdomūs faktai:
Europos žaislų pramonė užima daugiau kaip 25 proc. viso pasaulio žaislų rinkos. Žaislų pramonė – vienas dinamiškiausių Europos verslo sektorių. Apie 80 proc. sektoriaus sudaro mažos ir vidutinės įmonės, kuriose dirba mažiau kaip 50 darbuotojų. 2009 m. visoje ES pagaminta žaislų, kurių vertė apie 5 mlrd. eurų (gamintojo kainomis). 2010 m. iš 27 Europos Sąjungos šalių į Europos Sąjungai nepriklausančias šalis eksportuota žaislų, kurių vertė 1,05 mlrd. eurų (10,2 % daugiau, palyginti su 2009 m.), o importuota žaislų, kurių vertė 6,96 mlrd. eurų (20,3 % daugiau, palyginti su 2009 m.). 2009 m. Europos žaislų rinka buvo didžiausia pasaulyje, praneša „Europos istorijų parkas“.

 

 

Telšių.info