Ar privačios klinikos atstoja valstybines?

0
27

privati-klinikaŠiandien, praėjus daugiau nei dvidešimt metų po to, kai Lietuva atgavo nepriklausomybę, kai nepasisekė daugybė bandymų reformuoti sveikatos apsaugos sistemą, iniciatyvos ėmėsi laisvoji rinka ir šalia valstybinių sveikatos priežiūros centrų radosi ir privačios klinikos. Jų veikla tokia pati kaip ir poliklinikų, tačiau jų teikiamos paslaugos nėra finansuojamos iš valstybės biudžeto. Privačios klinikos iš akcininkų lėšų pačios užsidirba pelną teikdamos medicinines paslaugas.

Šios privačios klinikos ne tik finansuojamos iš privataus kapitalo lėšų, bet ir ligoniai jose neretai sulaukia malonesnio aptarnavimo, čia nėra ilgų eilių, klinikos būna aprūpintos pačia moderniausia įranga. Be abejonės, tokie jų privalumai nėra teikiami už dyką, bet neretai išlaidas dengia arba privatus, arba valstybinis sveikatos draudimas.

Tokio tipo gydymo įstaigos nėra skirtos tik turtingiesiems. Tai labiau išskirtinumo ir paslaugų kokybės ženklas. Be to didžioji jų dalis yra specializuotos, o dalis – bendro pobūdžio paslaugas teikiančios privačios klinikos, t. y. vienos gali savo veikla orientuoti tik į nugaros ar akių ligas, o kitos – teikti visapusiškas medicinos paslaugas: atlikti tyrimus, procedūras, operacijas ir pan.

Ypač stipriai privačios klinikos konkuruoja su valstybiniais sveikatos priežiūros centrai Vilniuje. Čia įsikūrusios pačios didžiausios šalyje privačios klinikos. Viena vertus, taip yra todėl, kad sostinėje gyvena daugiausiai žmonių, todėl ir pacientų tokios privačios klinikos turi daugiau, kita vertus, šiame mieste yra ypač daug turistų bei užsienio svečių, dalis jų atvyksta į Lietuvą naudotis puikios kokybės medicininėmis paslaugomis žymiai pigiau nei jų šalyse.

Gyventojai, kurie yra apsidraudę valstybiniu sveikatos draudimu, turi galimybę vietoje valstybinės poliklinikos rinktis privačius šeimos medicinos centrus, kurių gausu kiekviename mieste ar rajone. Čia greičiausiai nereikės susidurti su ilgomis eilėmis norint patekti pas gydytoją, tačiau šiose vietose specialistų būna gana nedaug. Norint pas juos patekti reikėtų pasidomėti, kokius sveikatos draudimo paketus siūlo draudimo bendrovės ir ar turi sutartis su didžiosiomis privačiomis klinikomis.
Privačios klinikos yra puiki išeitis tiems, kas nori kvalifikuotos pagalbos, tačiau nenori ar negali laukti eilėse. Čia galima rasti ne tik bendrosios praktikos ar šeimos gydytojų, bet ir oftalmologų, dermatologų, LOR gydytojų, ortopedų, ginekologų, urologu, net chirurgų ir daugybę kitų specialistų. Privačiose klinikose ypač dažnai galima sutikti ir itin žinomų specialistų, kurie laikomi geriausiais savo srityje. Taigi, privačios klinikos nėra skirtos tik turtingiesiems. Tai galimybė gauti puikų aptarnavimą ir kokybiškas paslaugas, o tuo pačiu ir gerai jaustis net ir tada, kai sutrinka sveikata ir tenka konsultuotis ar gydytis.

Yra ir tokia nuomonė, kad privačių klinikų gydytojai daug dėmesingesni, jie konsultacijoms skiria daugiau laiko, dėl šios priežasties pacientai ištiriami atsakingiau. Maža to, čia nėra eilių, privačios klinikos turi modernias laboratorijas, greičiau atlieka tyrimus. Klaidinga manyti, kad privačios klinikos skirtos tik turtingiems žmonėms, kurie gali susimokėti už visas gydymo paslaugas. Iš tiesų nemažai privačiose klinikose teikiamų paslaugų yra apmokamos iš valstybinės ligonių kasos, todėl moksleiviai, studentai ir dirbantys Lietuvos gyventojai už jas nemoka.