Dantų protezavimas šiandien: kas pasikeitė?

0
121

dantu protezavimasIšgirdus odontologo verdiktą dėl būtino danties protezavimo, dažną apima baimė, o galvoje kyla įvairiausios mintys apie blogus, sugedusius dantis ir ankstyvąją senatvę. Tiesa, bėgant laikui žmogaus dantys išties dėvisi: dyla jų paviršiai, prastėja periodonto raiščių būklė, keičiasi danties spalva ir gali kisti pats sąkandis. Nors dažniausiai estetiškos šypsenos praradimu, skausmu ir nepatogumais kramtant skundžiasi vyresnio amžiaus žmonės, su tuo kartais tenka susidurti ir jauniems. Pažengusios, šiuolaikinės medicinos dėka šias dantų problemas galima lengvai pašalinti, o dantų protezavimas užkerta kelią atsirasti virškinimo, temporomandibulinio sąnario sutrikimams, suteikia pasitikėjimo savimi ir, žinoma, leidžia vėl laisvai šypsotis.

Kam ir kada atliekamas dantų protezavimas?

Dantų protezavimas – odontologijoje taikomas būdas, kurio pagalba atkuriamos prarastų dantų estetinės ir fiziologinės funkcijos: atstatomas pažeisto danties audinys, struktūra, spalva, teisingas sąkandis. Po danties protezavimo procedūrų pagerėja tiek estetinis dantų vaizdas, tiek fiziologinė paciento būklė – jis gali pilnavertiškai kramtyti, kąsti maistą ir pan.

Į šiuolaikinio dantų protezavimo sąvoką įtraukiama ir mikroprotezavimo procedūra, kai pažeistas dantis išsaugomas keramikiniais užklotais, laminatėmis.

Taigi, pacientui dantų protezai taikomi siekiant atkurti trūkstamus dantis bei jų eiles, norint pagerinti kramtymo ir sąkandžio funkcijas bei dantų estetiką. Modernus estetinis dantų protezavimas rekomenduojamas siekiant pakoreguoti priekinių dantų formą ir spalvą.

Penki dantų protezų tipai

Odontologijai sparčiai tobulėjant, atsiradę dantų implantai padarė įtaką ir dantų protezavimui: netekus pavienio danties, norint „uždaryti tarpą“, dabar nebereikia šlifuoti aplinkinių sveikų dantų, tereikia toje vietoje įsriegti danties implantą ir jį suprotezuoti. Tokiu būdu sveiki lieka aplinkiniai dantys ir juntamas komforto jausmas burnoje, nes maistas nelenda po tarpinėmis tilto dalimis.

Ištobulėjusios medžiagos ir novatoriškos technologijos leidžia rinktis iš penkių galimų dantų protezų tipų: išimamų pilnų, išimamų dalinių protezų, t. y. plokštelių, tiltų, pavienių vainikėlių, estetinių protezų-užklotų bei porceliano laminatų.

1. Pilnai išimami protezai paprastai daromi pacientams, kurie yra netekę visų dantų viršutiniame bei apatiniame dantų lanke – laikinam protezavimui, kol bus įsukti implantai ir daromi tiltai. Taip pat šio tipo protezai daromi esant ribotoms paciento finansinėms galimybėms (juos galima daryti ir pilnai išimamus, tik su fiksacija ant implantų tam, kad protezai burnoje laikytųsi stabiliau).

2. Išimamieji daliniai daromi laikinam protezavimui, prieš dantų implantaciją, protezavimą, protezavimą tiltais arba esant ribotoms finansinėms galimybėms. Pacientui reikia suprasti, jog ilgalaikis dalinių plokštelių nešiojimas ant sveikų dantų prastina jų prognozę – silpnina periodonto raištį, skatina karieso atsiradimą.

3. Fiksuoti (neišimami) protezai geriausiai atstato dantų funkcijas. Pavieniai vainikėliai, tiltai ant nuosavų dantų ar dantų implantų laikosi ypač stabiliai, gerina kramtymo efektyvumą, gražina nepriekaištingą estetinį dantų vaizdą.

4. Mikroprotezavimas danties užklotais taikomas esant pakankamai nedideliems danties defektams, norint atstatyti danties audinius ilgam laikui. Užklotų dėka atstatomi nusidėvėję dantys ir dalinai pažeisti kramtomieji paviršiai. Dantų defektus atstačius užklotais, o ne plombomis, rezultatai žmogų džiugins ne vienus metus, nes jie nekeičia spalvos, nelūžta ir išsaugo puikų danties vaizdą.

5. Porcelianinėmis laminatėmis dengiami priekiniai dantys, kai siekiama suformuoti geresnę danties formą, pakeisti spalvą ar uždaryti smulkius tarpelius. Rezultatai ilgalaikiai: nesikeičia spalvos, atliekama plombų funkcija ir pasižymi tvirtumu.

Dantų protezavimo medžiagos

Dantų protezavime, kai norima atkurti estetiką, naudojamos laminatės, cirkonio oksidas ar stiklo keramikos vainikėliai. Dantų protezų vainikėliai gali būti dviejų rūšių: metalo keramikos arba bemetalės keramikos. Pirmuoju atveju protezas yra nepralaidus šviesai, dėl šios priežasties atrodo nenatūraliai, taip pat metalas gali sukelti alergijas ar neestetišką vaizdą dantenų srityje.

Antrasis protezų vainikėlių tipas – bemetalė keramika – užtikrina natūralią protezuoto danties išvaizdą ir puikų biosuderinamumą su aplinkiniais burnos audiniais.

Pažangi CEREC technologija

Prieš 20 metų Šveicarijoje, Ciuricho universitete, sukurtos modernios technologijos CEREC pagalba kosmetinėje odontologijoje dantų protezavimas tapo dar greitesnis ir, svarbiausia, tikslesnis.

CEREC — kompiuterinė danties skenavimo ir modeliavimo sistema, bei prietaisas, itin tiksliai pagaminantis danties restauraciją. Procedūros privalumų ne vienas: išsaugomi likusieji danties audiniai, užtikrinama ilgaamžė, tvirta danties restauracija, sugrąžinama prarasta danties estetika. Pacientui reikalingas tik vienas vizitas pas odontologą ir po konsultacijos jau galima džiaugtis galutine restauracija savo burnoje.

CEREC procedūros metu naudojamas keramika. Ši medžiaga savo savybėmis yra labai panaši į tikrąjį danties emalį. Dantų protezavimas CEREC būdu galimas: uždedant porcelianinį vainikėlį, užklotą, įklotą arba laminates.

Taigi, žmogui, neturinčiam vieno, ar kelių dantų arba siekiančiam gražesnės šypsenos, dantų protezavimas ir skirtingi dantų protezų tipai gali tapti išeitimi, vėl leidžiančia mėgautis visaverčiu gyvenimu ir lengvesne integracija į visuomenę. Vizito pas odontologą metu, kompetentingas gydytojas apžiūrės dantis, identifikuos tikslią problemą ir nustatys geriausią spendimo metodą. Blogas emocijas kėlę žodžiai „dantų protezai“ nuo šiol reiškia šiuolaikinių technologijų dėka sukurtas dantų restauracijas, niekuo nesiskiriančias nuo tikrųjų paciento dantų.