Šią savaitę sveriamos mokinių kuprinės

0
74

kuprine2Šią savaitę Lietuvos mokyklose vyksta kasmetinė Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuota mokinių kuprinių svėrimo akcija. 640 šalies mokyklų planuojama pasverti daugiau nei 50 tūkstančių vaikų kuprinių. Šią akciją savivaldybėse vykdo visuomenės sveikatos biurai.

Pasak sveikatos apsaugos ministerijos kanclerio Rimanto Remeikos, akcijos tikslas dar kartą atkreipti mokyklų bendruomenių, tėvelių dėmesį, kokią žalą gali padaryti didelis svoris užverstas ant augančio vaiko stuburo. „Sunkios kuprinės“ akcija rengiama jau devintą kartą. Nors praėjusių metų duomenys liudija tam tikrą kuprinių svorio lengvėjimo tendenciją, tačiau, prasidėjus naujiems mokslo metams, vis dar matome moksleivius tempiančius ant pečių sunkią naštą. Todėl raginu ir kviečiu mokytojus bei tėvus nuolat priminti vaikams, kad nereikia, nors labai norisi, susidėti viso savo „turto“ į kuprinę“, – sako R. Remeika. Kanclerio teigimu, Švietimo ir mokslo ministerija turi organizuoti ugdymo procesą taip, kad vaikai nenešiotų sunkų svorių į mokyklą. 

Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, mokinio kuprinės svoris turi būti ne didesnis kaip 10 procentų mokinio kūno masės. 2003 metų tyrimo duomenimis, tik 38 procentų mokinių tikrinimo dieną mokyklinė kuprinė svėrė tiek, kiek reikia. Apibendrintais 2011 metų vykdytos kuprinių svėrimo akcijos duomenimis, apytiksliai 56 proc. mokinių nešiojo rekomenduojamą svorį atitinkančias kuprines.
Pasak visuomenės sveikatos specialistų, vykdant kuprinių svėrimo akciją, svarbu ne tik pasverti mokinį bei jo kuprinę, bet ir įvertinti kuprinės tipą – kuprinė su vienu diržu, su dviem diržais ar tik su rankena, atsižvelgti į tai, kaip kuprinę nešioja mokinys – ant abiejų pečių, ant vieno peties ar rankoje. Jei mokinys tą dieną atsinešė papildomą krepšį kūno kultūrai, reikėtų įvertinti ir jo svorį. Sveriant kuprinės turinį atskirai galima pasverti ir vadovėlius bei pratybų sąsiuvinius. 
Kuprinių svėrimo akcijos metu Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų darbuotojai, visuomenės sveikatos specialistai, dirbantys mokyklose, ne tik sveria vaikų kuprines ir vertina ir jų atitikimą Lietuvos higienos normai HN 41:2003 „Mokyklinės prekės”. Jie teikia informacinę – metodinę informaciją vaikams, mokytojams bei tėvams apie rekomenduojamą kuprinių svorį, taisyklingą kuprinės nešimą, pataria tėvams, kaip teisingai parinkti vaikams kuprines, kurios būtų su reguliuojamo ilgio, plačiais, paminkštintais diržais, atitiktų reglamentuojamą tuščios kuprinės svorį (pradinių klasių moksleiviams – ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių moksleiviams – ne daugiau kaip 1000 g), kad nešamos kuprinės apačia nebūtų žemiau mokinio juosmens, parneša Sveikatos apsaugos ministerija.

Telšių.info