Kas knibžda ant moksleivių rankų?

0
68
User comments
User comments

Kokia prasmė plautis rankas? Dauguma moksleivių atsakytų – jokios. Tačiau neplautos rankos lemia puikias sąlygas infekcinių – virusų ir bakterijų sukeliamų – ligų vystymuisi: susirgimų šiomis ligomis kasmet daugėja. Kad į problemą būtų atkreiptas deramas dėmesys, mokiniai pakviesti iš arčiau pažvelgti į ant rankų vykstantį mikrobinį gyvenimą: gegužės mėnesį Lietuvos mokyklose įsikurs laikina mikrobiologijos-parazitologijos laboratorija.

Edukacinis projektas „Švarios rankos – mikrobams patrankos“ – tai sveikatos priežiūros specialistų viešnagė į šalies mokyklas, antrus metus inicijuojama įmonės „Pontem“ ir Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL). Projekto metu siekiama atkreipti moksleivių ir mokyklų bendruomenių dėmesį į rankų plovimo svarbą ir užkirsti kelią infekcinių ligų plitimui.

Remiantis tyrimais, asmeninės higienos stoka lemia virš 80 proc. užkrečiamųjų ligų, o sąlygos mikroorganizmams daugintis viešose erdvėse, tokiose kaip kad mokyklos – kur gausu žmonių ir fizinio kontakto – yra itin palankios. Pernai metais vykdytos akcijos metu paaiškėjo, kad moksleiviai rankas plauna nereguliariai, netaisyklingai arba iš viso jų neplauna, todėl šešių iš dešimties šalies moksleivių rankos yra užterštos ligas sukeliančiomis bakterijomis.

Pasaulinė švarių rankų diena žymėjo projekto „Švarios rankos – mikrobams patrankos“ pradžią. Ši socialinė akcija jau įvyko Raseinių bei Kupiškio mokymosi įstaigose, o šiandieną – Vilniaus Santaros vidurinėje mokykloje, kur moksleiviai galėjo stebėti laikinoje laboratorijoje mikroskopu išdidintas bakterijas ir susipažinti su higienos taisyklių nesilaikymo keliamomis grėsmėmis. Vyko prezentacijos apie mikrobiologinius, parazitologinius tyrimus, taisyklingą rankų plovimą, demonstruotas padidintas mikrobais ir bakterijomis užterštų paviršių vaizdas.

„Apie tai, kad rankas plautis prieš valgį – būtina, žino kiekvienas moksleivis, tačiau nedaugelis gali įvardyti, kodėl, – sakė vienos didžiausių šalyje vaikų ir jaunimo maitinimu ugdymo įstaigose besirūpinančios bendrovės direktorė Audronė Tendzegolskienė. – Neretai atrodo, kad rankų plovimas – močiutės išgalvotas, atgyvenusiai skambantis patarimas, todėl siekiame į šią problemą pažvelgti kitu kampu: taip, kad patiems moksleiviams būtų įdomu“.

Dėl nepakankamos arba netinkamos rankų higienos galima užsikrėsti daugeliu infekcinių ligų, tokių kaip rotavirusinis enteritas, norovirusinė infekcija, šigeliozė, virusiniai hepatitai A ir E, taip pat – tuberkulioze, gripu, tymais, meningokokine infekcija, difterija bei parazitinėmis ligomis.

Tikimasi, kad iš arti į mikrobus ir bakterijas pažvelgti leidžiantis edukacinis projektas ilgainiui prisidės prie švaresnės bei saugesnės aplinkos mokyklose kūrimo ir patrauklia forma primins vaikams seną tiesą – rankas plauti yra gyvybiškai svarbu. „Švarios rankos – mikrobams patrankos“ renginys dar vyks gegužės 7 d. Kėdainiuose. Mėginių nuo moksleivių rankų tyrimo rezultatai bus paskelbti mėnesio pabaigoje.

Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, turinti skyrius Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, pripažintais ir naujausiais metodais atlieka mikrobiologinius, parazitologinius, serologinius, cheminius, fizikinius, klinikinės diagnostikos ir kitus laboratorinius tyrimus, o įdiegta kokybės vadybos sistema užtikrina atliekamų tyrimų patikimumą. Sukurta mėginių atrinkimo ir priėmimo sistema sudaro galimybes kiekvienam Lietuvos gyventojui, įmonei ar organizacijai pristatyti mėginius į mėginių priėmimo punktus.

Tomas Vaišvila
UAB „Pontem“ rinkodaros ir komunikacijos skyriaus vadovas