28.4 C
Telšiai
2021 21 birželio / Pirmadienis

LED augalų lempoms neprilygsta net ir Saulė: miestuose augintos daržovės dar maistingesnės, nei kaimo laukuose

Ar jau skaitėte?

saule-augalai-ledUž skliautuotų, lyg į požemį vedančių durų, atsiveria ilga, nedideliais langais patalpa, švytinti purpurine šviesa – panašiai, kaip aviakompanijos Virgin America orlaivių salonas. Tačiau čia nerasime jokių keleivių – visa patalpa rūpestingai užpildyta kelių aukštų augalų eilėmis, apšviestomis raudona ir mėlyna LED šviesa.

Baltai apsirengę žmonės vaikšto tarp augalų eilių ir apžiūri kiekvieną salotų ar kopūstų lapelį. Sveiki atvykę į Grow Wise Center – tai viena didžiausių pasaulyje mokslo institucijų, skirtų tirti augalų auginimą miesto sąlygomis

Nyderlanduose įsikūrusi laboratorija, priklausanti Philips bendrovei, koncentruojasi į tyrimus, kurie leidžia tobulinti LED šviestuvus, teikiančius naujas ūkininkavimo galimybes.

„Mes ėmėmės naujų LED šviestuvų technologijų, teisingai įvertinę, kad juos galėsime panaudoti žemdirbystėje“, – pasakoja Gus van der Feltz, tyrimo centro generalinis direktorius.

Kaip maistingumas priklauso nuo apšvietimo

Jeigu pradėsime auginti maistinius augalus uždarose patalpose, specializuotuose šiltnamiuose su mažais langeliais, ar uždarame 3600 kvadratinių metrų plote, kaip kad besikuriančios žaliosios augalų fermos, vienas iš svarbiausių kylančių iššūkių – kokybiškas ir pigus apšvietimas. Štai šiuo klausimu ir užsiėmė Grow Wise Center mokslinis kolektyvas. Atlikti tyrimai parodė, kad išmoningai taikant specialias LED augalų lempas kaip Saulės pakaitalą, derlių galima užauginti ne tik greičiau, bet net ir labiau maistingą.

„Mes galime idealiai pritaikyti LED apšvietimą, atsižvelgdami į augalų fotosintezės reakciją“, – sako Gus van der Feltz. „Esame pajėgūs ne tik patobulinti apšvietimo spektrą – teikti augalui optimalią spalvą, bet ir preciziškai reguliuoti apšvietimo intensyvumą bei švietimo laiką. Visa tai ženkliai padidina derlių, pagerina vaisių kiekį ir kokybę“.

Atliekant tyrimus jau paaiškėjo, kad priderinant optimalų apšvietimą, pomidoruose gali susikaupti daugiau vitamino C. Tuo tarpu bazilikai tampa geresnio skonio. Apšvietimas gali būti naudojamas kaip papildomas tradiciniuose šiltnamiuose, bet yra net labiau veiksmingas be natūralaus apšvietimo skinamųjų augalų ūkiuose.

Kodėl LED augalų lempos pralenkė Saulę

Priklausomai nuo konkrečios augalų fermos poreikių, sutinkamos trys pagrindinės augalų lempų naudojimo strategijos:

Visiškai uždarose patalpose suteikti augalų auginimui reikalingą apšvietimą.

Papildyti saulės apšvietimą, ypač žiemos metu, kada dienos apšvietimas nėra ilgas.

Prailginti „dienos“ ilgumą, kuris yra ypač svarbus augimo ir žydėjimo laikotarpiu.

Taigi, su automatinį valdymą turinčiu dirbtiniu apšvietimu tampa nebesvarbu, koks yra metų laikas ar geografinė platuma – apšvietimas visada bus toks, koks idealiai tinkamas konkrečiai augalų rūšiai. O priderinti apšvietimą prie konkrečios augalų rūšies labai svarbu, mat kai kuriems augalams per didelis šviesos kiekis gali net ir pakenkti, nes sutrikdo fotosintezės procesą.

Mantas Zubauskas (LED augalų lempas gaminančios Lietuvos bendrovės ELMO Technologijos atstovas, www.elmo.lt) pasakoja, jog LED augalų lempos yra sudarytos iš šviesos diodų, idealiai pritaikytų skatinti augalo augimą. Tačiau skirtingiems augalams ir net skirtingais vegetacijos laikotarpiais reikia skirtingų lempų. Pavyzdžiui, daržovėms dažniausiai naudojama mėlyni ir raudoni šviesos diodai, tačiau uogoms naudojami pilno spektro diodai.

Štai todėl išskiriamos trys pagrindinės LED augalų lempų grupės, kurias ELMO skirsto pagal reikalingą šviesos spektrą:

LED lempos lapinėms daržovėms ir gėlėms – norint uždaroje patalpoje auginti salotas, kopūstus, špinatus, salierus, tulpes, rožes, pomidorus, rugių ar kviečių želmenis.

LED lempos uogoms – norint uždaroje patalpoje auginti braškes, mėlynes ar bet kokias kitas uogas.

LED lempos šakninėms daržovėms – norint uždaroje patalpoje auginti bulves, morkas, burokus bei kitus šakniavaisius.

Pasak Manto Zubausko, mėlynų diodų šviesos bangos ilgis yra apie 430-460 nm ir šis spektras labiausiai tinka vegetacijos periodu. Raudonų diodų šviesos bangos ilgis yra apie 650-700 nm – labiausiai tinkamas žydėjimui. Naudojant LED augalų auginimo lempas, augalams suteikiama tik pati reikalingiausia šviesa, todėl augalai gali pasisavinti maksimalų kiekį skleidžiamos energijos.

Tačiau svarbu ne tik didesnis derlius, bet ir paties derliaus įvairovė. „Skinamųjų augalų ūkiuose visa auginimo terpė gali būti tiksliai valdoma ir mes galime surasti netgi daugiau būdų ją patobulinti. Pavyzdžiui, mes galime auginti tas pačias salotas dviem skirtingais būdais“, – aiškina Grow Wise Center direktorius. „Priklausomai nuo sukuriamų sąlygų, vienos salotos yra lyg sviestu teptos, maistingos ir turi švelnų skonį, o kitos būna gaivesnės ir truputį kartokos. Tokiu būdu mes galime įtikti įvairiems žmonėms ir skirtingiems skoniams“.

Revoliucija, kurią siūlo LED augalų lempos ir augalų fermos

Augalų auginimas uždarose patalpose domina ne tik tokias bendroves kaip Philips ar ELMO – susidomėjimas jaučiamas visame pasaulyje, ne tik iš įmonių pusės, bet ir valstybiniu lygiu. Reaguodama į tokį susidomėjimą tarptautinė rinkos tyrimų kompanija Market Research atliko bene išsamiausią studiją apie augalų auginimą uždarose patalpose. 2015 m. parengtos studijos (monografijos) apimtis – 596 lapai, 163 lentelės ir iliustracijos.

Studijoje pažymima, jog vienas iš svarbiausių reikalavimų auginant augalus uždarose patalpose – tinkami apšvietimo įrenginiai. Detaliai palyginus visas esamas ir augalams auginti naudojamas apšvietimo technologijas, studijos autoriai vieningai apsistojo ties LED technologija. LED augalų lempos yra kur kas efektyvesnės, negu senesnės kartos natrio bei metalo halogeno auginimo lempos. Studijoje pažymima, jog tokios lempos mažiau kaista ir sumažina elektros energijos sunaudojimo sąskaitas.

Tuo pačiu, mažesnė šilumos išskirtis sudaro galimybę nuleisti LED šviestuvus arčiau augalų ir jų neapdeginti.

Be to, studijoje pažymima, jog naujausios kartos LED šviestuvai naudoja mažiau elektros energijos, dėl to yra labai efektyvūs, o svarbiausia, užtikrina stabilų homogeninį apšvietimą bei tiksliai tokį bangos ilgį, kokio reikia aukštos kokybės fotosintezei.

Studijoje aiškinama, jog augalų lempos atveria unikalias galimybes daržovių auginimui – tai galima daryti bet kuriame pasaulio mieste ir taip užtikrinti nuolat šviežios produkcijos tiekimą į artimiausius prekybos centrus ar namus. Panašiai, kaip šiuo metu sparčiai populiarėjančios mažos kepyklos vilioja pirkėjus nuolat šviežiais gaminiais, tą patį galės pasiūlyti ir žaliosios augalų fermos, kurios kasdien galės tiekti ką tik nuskintus vaisius ir daržoves.

Be to, skirtingai nuo kepinių, daržovės ir vaisiai yra labai naudingi sveikatai. Tad toks gebėjimas pagaminti sveiką maistą leistų keisti žmonių gyvenimo būdą ir siekti geresnės jo kokybės.

Reikia iš karto pasakyti, jog nors verslą žavi stambių augalų fermos, visos jose sutinkamos technologijos gali būti pritaikytos ir namų lygyje – jei tik turite nori ir entuziazmo, augintis šviežias daržoves ir vaisius galite patys tiek bute, tiek privačiame name.

Jau dabar paskaičiuota, jog augalų fermos su dirbtiniu apšvietimu didina maisto produkcijos gamybos tankį dešimtimis kartų. Prognozuojama, jog tokiose šalyse kaip Japonija, kur stipriai jaučiamas dirbamos žemės trūkumas, augalų įmonių tik daugės, o kartu su jomis plėsis ir LED augalų lempų rinka.

Dabartiniais skaičiavimais, LED augalų lempų rinkos augimas sieks nuo 395 milijonų dolerių 2014 m. iki 1,8 milijardo 2021 m.

Su stereotipais kovojanti regbininkė sūnus moko pagarbos

0
„Regbis man primena gyvenimą: kad ir kiek tave griautų, privalai atsistoti“, – sako Lietuvos moterų rinktinės žaidėja ir vaikų regbio trenerė Austėja Minkevičiūtė. Jaunos moters lūpomis kalba patirtis, būtent regbis jai padėjo atsitiesti po...

Teismas nepatikėjo taksi vairuotojo versija dėl keleivės sužalojimo

0
Klaipėdos apygardos teismas atmetė nuteistojo apeliacinį skundą ir konstatavo, jog taksi vairuotojas pirmosios instancijos teisme nuteistas pagrįstai – jam paskirta vienerių metų laisvės apribojimo bausmė, jis įpareigotas per visą bausmės laikotarpį neišvykti iš gyvenamosios...

Penki mitai, trukdantys jaunimui pradėti laiku taupyti pensijai

0
Kasmet Lietuvoje į aktyvią darbo rinką įsilieja tūkstančiai jaunų žmonių, kurie pradeda gauti pirmąsias savo reguliarias pajamas ir dažniausiai jas skiria einamosioms išlaidoms padengti. Tai, kad ilgalaikiai finansiniai tikslai paprastai atsiduria antrame, o gal...

Žlugo vaisių prekeivio schema – 16 kratų ir apie 400 tūkst. eurų neapskaitytų pajamų

0
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Šiaulių ir Panevėžio apygardos valdybos pareigūnai, vadovaujant Šiaulių apygardos prokuratūrai, ikiteisminiame tyrime dėl vaisiais ir kitokiais produktais prekiaujančios bendrovės galimo apgaulingo apskaitos tvarkymo ir neteisingų duomenų apie gautas pajamas pateikimo...

5 maisto produktai, gerinantys kraujotaką (+ receptai)

0
Birželio 14-ąją minima Pasaulinė kraujo donorų diena kiekvienais metais primena ne tik apie kilnią misiją, bet ir priverčia pagalvoti apie savo pačių sveikatą. Visi rečiau ar dažniau atliekame įvairius kraujo tyrimus ir sužinoję, kad...

Urologas paneigė prostatitą gaubiančius mitus: liga nekenkia vaisingumui ir erekcijai

0
Sergamumas lytinių organų ligomis vyrų tarpe Lietuvoje – itin aukštas. Įvairių klinikinių tyrimų duomenimis, prostatitas kažkuriuo gyvenimo periodu vargina 35-50 proc. vyrų ir dažniausiai pasireiškia sulaukus vidutinio amžiaus. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Urologijos centro gydytojas...

5 savybės, dėl kurių pistacijos pelnytai vadinamos idealiu užkandžiu

0
Pistacijos – vieni seniausių riešutų pasaulyje, tūkstančius metų auginami Viduriniuose Rytuose. Šis užkandis dėmesio nusipelnė ne tik dėl egzotiško skonio, bet ir dėl daugybės naudingų savybių sveikatai. Štai dėl kokių priežasčių mitybos specialistai pistacijas...

Ką daryti šiuo metu grįžus ar atvykus iš užsienio dėl saviizoliacijos?

0
Švelninant karantino sąlygas, sparčiai daugėja užklausų, ką daryti grįžus ar atvykus iš užsienio. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai primena, kad visi asmenys, grįžę ar atvykę iš bet kurios užsienio valstybės į Lietuvą,...

Kiemuose siaučia vagys: taikosi ir į kepsnines, lauko baldus

0
Atšilus orams dažnas ima aktyviau darbuotis lauke ir praleidžia daugiau laiko gryname ore. Savo ruožtu vagys šiltąjį sezoną turi daugiau progų atvirai apžiūrėti ir įvertinti gyventojų turtą, naujus pirkinius. Pastaruoju metu vis dažniau nusikaltėlių...

14 Lietuvos organizacijų ragina riboti palmių aliejaus naudojimą

0
Lietuvos aplinkosaugos, pramonės, žemės ūkio organizacijos išplatino bendrą deklaraciją, kuria išreiškia palaikymą Seime svarstomam įstatymui apriboti palmių aliejaus naudojimą biodegaluose. Deklaracijai palaikymą išreiškė 14 Lietuvos organizacijų, kurios kartu vienija daugiau nei 1000 narių – nevyriausybinius...

Geros emocijos sugrįžta: spektakliai vasarą vyks DOMINO teatre be stogo

0
Po daugiau nei tris mėnesius trukusio draudimo organizuoti renginius DOMINO teatras šiandien džiaugiasi – jau nuo liepos mėnesio pradės rodyti spektaklius. Tiesa, išliekant renginių apribojimams uždarose erdvėse populiariausias komedijas kokybiško laisvalaikio teatras kvies pamatyti...

Prikelkite savo seną telefoną antram gyvenimui

0
Įsigijus naują telefoną visuomet kyla klausimas ką daryti su senuoju – parduoti, atiduoti ar pasilikti. Technologijų ekspertai siūlo neskubėti išmesti seno, bet dar veikiančio telefono ir jį panaudoti šiek tiek pakeitus jo paskirtį. Jūsų dėmesiui...

4 sėklos, kuriomis būtina praturtinti kasdienį racioną

0
Karantino mėnesiai primena apie save ne tik pakitusiomis kūno linijomis ir sunkumo jausmu, bet ir energijos stoka. Siekiantiems gerai jaustis, dietistė Vaida Kurpienė pataria atkreipti dėmesį į mineralinių medžiagų gausias sėklas ir kasdienį racioną...

Dronai Lietuvos policijoje: atidesnis žvilgsnis į įvykių vietas

0
Lietuvos policijos mokykla prisideda prie inovacijų policijoje diegimo. Kartu su Lietuvos teismo ekspertizių centro atstovais Kęstučiu Graželiu ir Henriku Vaitiekūnu, kurie yra ir mokymų instruktoriai, mokykloje vykstančiuose mokymuose pareigūnai mokomi pilotuoti bepiločius orlaivius, naudoti...

„Sodra“ atnaujina pensijas – daliai gavėjų jos didės

0
Kone kas aštuntas senatvės pensijos amžiaus sulaukęs gyventojas vis dar dirba ir daugelis jų jau šį ar kitą mėnesį sulauks atnaujintų – didesnių pensijų. Taip pat atnaujinamos ir dirbusiųjų neįgaliųjų netekto darbingumo (neįgalumo) pensijos. Iš...

Vasaros košmaras – geliantys vabzdžiai: vaistininkas pataria, kas padėtų apsisaugoti

0
Artėjant karantino pabaigai, laisvalaikį gryname ore ir nuotaiką gali sugadinti ne tik prastas oras, bet ir aplinkui zyziantys vabzdžiai: uodai, mašalai, vapsvos, akliai ir daugybė kitų. Vieni iš jų kėsinasi įgelti, nes yra alkani,...

Laura Mazalienė: „Karantinas išmokė ne tik būti, bet ir dirbti su vaikais“

0
Verslininkė, žurnalistė Laura Mazalienė su vyru Šarūnu karantino metu išgyveno tikrą emocijų karuselę: pečius užgriuvo nežinia dėl restorano „Vaflių namai“ ateities, ant plauko pakibo organizuojamos vestuvės, o namuose dėmesio laukė trys mažamečiai vaikai. Nors...

Įtampa pečių juostoje – vienas dažniausių nusiskundimų (video pamoka)

0
Masažai, SPA, įvairios kūno puoselėjimo procedūros vis labiau populiarėja,“ – teigia masažuotojas, kineziterapeutas ir Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro profesijos mokytojas MARIUS JURGELAITIS. Daugiau kaip 10 metų praktine masažo veikla užsiimantis specialistas džiaugiasi, jog...

Vakar dienos audros ir liūties padarinių nuostoliai sieks 100 tūkstančių eurų

0
Didžiausia draudimo bendrovė „Lietuvos draudimas“ registruoja klientų patirtas žalas dėl vakar dienos audringų ir lietingų orų didžiojoje Lietuvos dalyje. „Lietuvos draudimas“ prognozuoja, kad šios audros žaloms atlyginti prireiks 100 tūkstančių eurų draudimo išmokų, o...

Kai atrodys išmanieji miestai kai virš galvų skraidys dronai, o eismo spūstys bus retenybė

0
Kalbėdami apie 5G ryšį dažnai įsivaizduojame bokštus, antenas ir žaibiškai greitą internetą, leidžiantį sklandžiai atlikti vaizdo skambučius, be sutrikimų dirbti per atstumą ar per kelias sekundes atsisiųsti filmą. Tačiau retai susimąstome, kad penktos kartos...

Gyventojai grįžta į senas vėžes: pradeda sau leisti daugiau

0
Prasidėjusi vasara ir sumažėjusi baimė dėl keletą mėnesių šalį temdžiusios COVID-19 bangos paskatino gyventojus tęsti dar iki paskelbiant karantiną užsibrėžtus planus. Daugelis mano, kad šiuo metu yra puikus laikas pradėti verslą, įsigyti automobilį ar...

Imunitetas – kodėl turime juo rūpintis?

0
„Organizmą nuo įvairių infekcijų, tarp jų ir visiškai naujos COVID-19, apsaugo ne tik asmens apsaugos priemonės ir veiklos ribojimai, bet ir mūsų imunitetas. Ar mes susirgsime ir jeigu taip, tai kaip stipriai sirgsime, priklauso...
spot_img