Lietuvos policija perspėja: virusai persikėlė į mobiliuosius įrenginius

0
53

virusas-telefonasMobilieji įrenginiai tampa neatsiejama mūsų kasdienio gyvenimo dalimi. Technologijos, anksčiau naudotos tik stacionariuose kompiuteriuose, dabar lengvai telpa kiekvieno mūsų delne. Kylant šių įrenginių populiarumui, auga ir kibernetinių nusikaltėlių susidomėjimas jais. Kenkimo programų keliama grėsmė mobiliuosiuose įrenginiuose tampa realia: programišiai gali pavogti iš jūsų pinigus ir asmeninę informaciją, užgrobti jūsų įrenginius ir naudoti juos nusikaltimams vykdyti ar net jūsų veiksmams sekti. Deja, dauguma žmonių nesaugo savo mobiliųjų įrenginių nuo šių grėsmių.

Norėdamas atkreipti mobiliųjų įrenginių naudotojų dėmesį į minėtas grėsmes, Europos policijos biure (Europolas) veikiantis Europos kibernetinių nusikaltimų centras (EC3) kartu su Europos Sąjungos valstybėmis narėmis, įskaitant Lietuvą, trečiosiomis šalimis bei ES agentūromis ENISA ir eu-LISA pradeda vieną iš Europos kibernetinio saugumo mėnesiui skirtų veiklų – informacinę kampaniją dėl kenkimo programų mobiliuosiuose įrenginiuose. Daugiau kaip 45 partneriai iš interneto saugumo bendrovių, finansų institucijų, nacionalinių vyriausybių ir saugumo incidentų tyrimo padalinių rems šią kampaniją savo šalyse. Lietuvoje prie šios iniciatyvos prisijungė Lietuvos policija ir Lietuvos Respublikos nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys.

Naudotojų sąmoningumui kelti, šią savaitę skirtingose šalyse numatytos įvairios veiklos: spaudos konferencijos, paskaitos mokyklose, edukacinės dirbtuvės, mokymai, kvizai ir diskusijos socialinėje žiniasklaidoje. Taip pat, siekiant, kad naudotojams būtų lengviau apsaugoti savo įrenginius nuo kibernetinių grėsmių, buvo parengta informacinė medžiaga, kurioje pateikiama minėtų grėsmių bei pagrindinių mobiliųjų įrenginių saugumo spragų apžvalga. Medžiagoje yra ir pasiūlymai, kaip saugiai atlikti kasdienius veiksmus, pvz., parsisiųsti programėles, naudotis mobiliosios bankininkystės paslaugomis, jungtis prie bevielio interneto, netampant kibernetinių nusikaltėlių aukomis.

Medžiaga lietuvių kalba: https://www.europol.europa.eu/content/mobile-malware

Remiantis Europolo parengtos 2016 metų organizuoto nusikalstamumo grėsmių internete vertinimo ataskaitos duomenimis, net pusėje visų ES valstybių narių teisėsauga atlieka tyrimus dėl nusikalstamų veikų, kuriomis žala buvo padaryta, panaudojus kenkimo programinę įrangą mobiliuosiuose įrenginiuose. Tai tik patvirtina, kad mobiliųjų įrenginių virusai vis labiau skverbiasi į plačiąją visuomenę.

Europolui vadovaujantis p. Rob Wainwright sako: „Teisėsauga ir privatus sektorius ir toliau skelbia apie spartų mobiliųjų įrenginių virusų panaudojimo augimą. Šie virusai savo pažangumu bene prilygsta kompiuterių virusams. Naudodami saugumo programinę įrangą ir pranešdami apie atakas, žmonės padėtų tiek teisėsaugai, tiek privačiam sektoriui matyti aiškesnį situacijos vaizdą ir sumažinti grėsmes. Privalome ištransliuoti aiškią žinutę piliečiams ir verslo atstovams. Tad ši pasaulinė kampanija yra pirmasis žingsnis link bendro viešojo ir privataus sektoriaus aljanso ES ir už jos ribų.”

Pasak Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojo Andžejaus Roginskio, nesvetimas šis reiškinys ir Lietuvos teisėsaugai: „Nors Lietuvoje tyrimų dėl kibernetinių atakų prieš mobiliuosius įrenginius, panaudojant kenkimo programinę įrangą, šiuo metu nėra, mums šis nusikalstamumo reiškinys yra gerai žinomas, į jį žiūrime labai rimtai, nuolat stebime situaciją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Norėčiau pabrėžti, kad tyrimų nebuvimas nereiškia, kad nėra grėsmės ar kad ta grėsmė neatkeliaus iki mūsų artimiausiu metu, jeigu laiku nesiimsime prevencinių priemonių. Dėl to, manau, kad ši iniciatyva yra itin sveikintina, surengta pačiu laiku ir tikiuosi, kad ji padės pakelti tiek Lietuvos gyventojų, tiek įmonių sąmoningumo lygį šiuo klausimu.”

Informacinės kampanijos dėl kenkimo programų mobiliuosiuose įrenginiuose (#mobilemalware) naujienas galite sekti šiais socialinės žiniasklaidos kanalais:

Pranešimas parengtas remiantis Europolo informacija.