Profesinis mokymas ir baldų gamyba

0
77

Profesinsi mokymasTurbūt visi pripažins, kad vienas svarbiausių sėkmingo gyvenimo garantų yra darbas. Deja, mūsų šalyje labai dažnai susiduriame su didžiule nedarbo, ypač jaunimo gretose, problema. Kol visi siekia aukštojo universitetinio išsilavinimo ir nori būti vadovais, nebelieka tu specialistų, kurie dirbtų profesinį darbą – kirpėjų, stalių, suvirintojų, kulinarų ir pan. Juk daugybė darbo nerandančių žmonių neturi profesinio išsilavinimo, kuris šiuo metu ypač reikalingas.

Profesinis mokymas – tai mokymas pagal profesinio mokymo programas, padedantis įgyti kvalifikaciją ar ją tobulinti. Lietuvoje profesinio mokymo sistemą sudaro pirminis ir tęstinis mokymas bei profesinis orientavimas. Pirminis teikiamas ne jaunesniems kaip 14 metų jaunuoliams ir yra skirtas pirmajai kvalifikacijai įgyti, o tęstinis – teikiamas pirmąją kvalifikaciją jau turintiems asmenims, siekiantiems ją tobulinti arba įgyti kitą. Profesinis orientavimas – tai įvairios profesinio informavimo ir konsultavimo paslaugos.

Profesinis mokymas ir jo programos skirtos skirtingo amžiaus ir įvairaus išsilavinimo žmonėms. Jos rengiamos vadovaujantis atitinkamais profesinio rengimo standartais. Ypač didelę mokslų dalį čia sudaro praktinis mokymas – net 60–70 proc. viso dalykams skirto laiko. Dažniausiai mokomasi tiek mokykloje, tiek ir tam tikroje įmonėje. Pažintinės ir kvalifikacinės praktikos metu mokiniai supažindinami su medienos apdirbimo įrankiais ir įrenginiais, mokomi naudotis įrenginiais ir rankiniais elektriniais įrankiais, skirtais gaminti medienos dirbinius. Jie taip pat turi galimybę pasidarbuoti įmonėse kur susipažįsta su gaminama produkcija, naudojamomis technologijomis, organizacijų struktūra ir ryšiais tarp atskirų padalinių. Profesinis mokymas suteikia mokiniams galimybę įgyti ir kvalifikacija, ir pagrindinį ar vidurinį išsilavinimą.

Viena populiariausių specialybių, kurias siūlo profesinis mokymas yra stalius. Čia mokosi tie žmonės, kuriuos domina baldų gamyba ir su ja susijusi veikla. Stalius apdoroja medieną rankiniais ir elektriniais instrumentais bei medžio apdirbimo staklėmis. Mokykloje jie mokosi gaminti ir montuoti nesudėtingus dirbinius: langų ir durų blokus, pertvaras, grindų lentas, apvadus, laiptų maršus ir turėklus, palanges, karnizus, dailylentes ir kt. Jie taip pat paruošia medienos paviršių apdailai, jį lakuoja arba dažo, remontuoja įvairius medinius gaminius ir šalina jų defektus.

Staliaus kvalifikaciją įgijęs specialistas gali dirbti, įmonėse, kurios užsiima baldų gamyba, medžio apdirbimo bendrovėse, staliaus dirbtuvėse, statybos ir remonto organizacijose, įmonių remonto cechuose ir kt. Dažnai dirbama ir samdomu darbuotoju, rečiau priimami individualūs užsakymai. Įgijęs darbo patirties staliaus mokymo programą baigęs žmogus gali įkurti individualią stalių dirbtuvę ar užsiimti medinių baldų gamyba. Profesinė kvalifikacija gali būti tobulinama specialiuose, tam skirtuose kursuose. Įgijęs vidurinį išsilavinimą stalius gali tęsti mokslą aukštojoje mokykloje.

Šią studijų programą ypač aktuali nes medienos dirbinių, o ypač baldų gamyba yra pirmaujanti pagal gamybos ir eksporto apimtis mūsų šalyje. Lietuva užima pirmaujančią vietą Europoje pagal pagamintų ir eksportuotų baldų kiekį vienam gyventojui.