Stabligė – pavojinga žaizdų infekcija

0
54

Šių metų rugsėjo viduryje Biržų rajone 80 metų moteriai diagnozuota stabligė. Moteris užsikrėtė dirbdama šiltnamyje ir susižeidusi koją. Ji gydoma ligoninėje. Paskutinis stabligės atvejis Lietuvoje buvo registruotas 2008 m. gegužį  –  tuomet susirgo moteris Panevėžyje. 2006 m. nuo stabligės 2 iš 3 susirgusių asmenų mirė.

Stabligė –  tai ūmi įvairaus stiprumo raumenų spazmais pasireiškianti liga. Ligos sukėlėjas – bakterija Clostridium tetani, kuriai nereikia deguonies ir kuri gamina sporas, atsparias aplinkos veiksniams (karščiui, šalčiui, saulės šviesai), todėl sporos išlieka gyvybingos nuo kelių mėnesių iki kelerių metų. Stabligės sukėlėjai yra labai plačiai paplitę gamtoje. Jie randami įvairiausių gyvūnų, taip pat ir žmogaus žarnyne; su išmatomis patenka į dirvožemį ir jame sporų pavidalu gali išbūti gyvybingi ilgą laiką. Stabligės lazdelės, išskiria stiprų nuodą, kuris pažeidžia nervų sistemą, sukelia raumenų spazmus. Stabligės sukėlėjas, į žmogaus organizmą patekęs per burną, ligos nesukelia. Grėsmė susirgti kyla tada, kai stabligės sukėlėjas ar jo sporos patenka į žaizdą, ypač – į dirvožemiu užterštas gilias žaizdas, sunkius nudegimus.

Pirmieji ligos požymiai gali būti trumpalaikiai raumenų trūkčiojimai, „tirpimas“ užkrato patekimo vietoje. Vėliau liga pasireiškia įvairaus stiprumo raumenų spazmais. Šie spazmai būna labai skausmingi, jų trukmė – nuo kelių sekundžių iki kelių minučių, o jeigu spazmai apima didelių raumenų grupes, būna tokie stiprūs, kad nuo jų lūžta kaulai; nuo kramtomųjų raumenų spazmų lūžta dantys. Sunkios ligos formos baigiasi mirtimi.

Telšių visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus specialistai primena: patikimiausiai nuo šios ligos saugo skiepai. Kūdikiai stabligės vakcina skiepijami kartu su difterijos ir kokliušo ar dar daugiau komponentų turinčiomis vakcinomis. Paaugliai ir suaugusieji stabligės vakcina skiepijami kartu su difterijos vakcina. Vėliau palaikomosios vakcinos dozės suaugusiems rekomenduojamos kas 10 metų. Pirmenybė skiepytis turėtų būti teikiama 30–50 metų amžiaus asmenų grupei, kadangi imunitetas stabligei ir difterijai yra sumažėjęs. Traumas patyrusiems asmenims, kuriems stabligės vakcina seniai nebuvo skiepyta, ji skiepijama kartu su serumu ar imunoglobulinu nuo stabligės.   Lietuvoje tęsiama planinė suaugusių asmenų, vyresnių nei 26 m. amžiaus, vakcinacija nuo difterijos ir stabligės valstybės biudžeto lėšomis, todėl norintiems pasiskiepyti rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Telšių visuomenės sveikatos centro Užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus Vedėja (vyriausia epidemiologė)Rima Razguvienė