Sveikos gyvensenos pagrindas – tik 15 minučių fizinio aktyvumo kasdien

0
84
Kiekvieną dieną fiziniams pratimams ir mankštai skyrę po 15 minučių prailginate savo gyvenimą net 3 metais ir 14 proc. sumažinate mirties riziką, teigiama Taivano mokslininkų tyrimo išvadose, praneša Bbc.com. 
 
Komentuodami šias išvadas sveikos gyvensenos žurnalo „The Lancet“ ekspertai sako, kad tai yra mažiausia, ką gali ir privalo padaryti žmogus, norėdamas sustiprinti organizmą ir pagerinti sveikatą.
 
Tokia žinia jau nebe naujiena. Dar visai neseniai Didžiosios Britanijos vyriausybė išplatino visuomenei fizinio lavinimo rekomendacijas, kuriomis gyventojai skatinami palaikyti sveiką gyvenseną. Anot už sveikatą ir sportą atsakingų institucijų, 150 minučių veiklos per savaitę žmogui būtinos. Specialistų teigimu, 10 minučių per savaitę arba 30 minučių kelis kartus per savaitę atliekami pratimai gali pagerinti jūsų savijautą ir yra itin naudingi sėdimą darbą dirbantiems žmonėms.
 

Žurnalas „The Lancet“ atliko mokslininkų iš Taivano tyrimo apžvalgą. Šis tyrimas rėmėsi 400 tūkst. žmonių patirtimi, kurie kasdien fiziniams pratimams skyrė po 15 minučių. Asmenys buvo stebimi ilgus metus ir paaiškėjo šie rezultatai: pagerėjo žmonių fizinė būklė, jie tapo judresni, pagyvėjo jų eisena ir pagerėjo vidinė savijauta. Taivano ir Kinijos medicinos universiteto ligoninės specialistų tyrimas taip pat parodė, jog kai kurie žmonės, pajutę energijos antplūdį, viršydavo fiziniams pratimams skirtą laiką ir imdavo savarankiškai sportuoti.
 
„The Lancet“ prisiminė ir Australijos mokslininkų, kurie taip pat atliko tyrimą, teiginius. Jų aprašyme irgi minima fizinio aktyvumo nauda, teigiama, jog nuolat prie kompiuterio ar televizoriaus ekrano sėdintys žmonės rizikuoja savo sveikata ir ilgaamžiškumu.
 
Didžiosios Britanijos medikų sąjungos atstovė Sally Davies teigė: „Fizinė veikla ir aktyvumas teikia milžinišką naudą. Tokie tyrimai tik padeda mums suprasti jų vertę ir imtis atitinkamų veiksmų savo gyvenimo kokybei pagerinti.“ Ir dar pridūrė: „Tikimės, kad šie patarimai padės žmonėms suprasti, jog net ir menkiausia kasdienė fizinė veikla, sakykim, trumpas pasivaikščiojimas parke ar net daržo ravėjimas, yra būtina.“
 
Lafboro universiteto fizinio lavinimo psichologijos daktaras Stuartas Biddle’as mano, jog britai yra pernelyg sėslūs. Jo teigimu, 15–30 minučių fizinės veiklos per dieną yra puiki pradžia, siekiant pagerinti kūno ir sveikatos būklę. „Nedideli krūviai yra labai naudingi. Žinoma, daugiau yra geriau, bet pradėti reikia palengva, nuo mažai.“
 
Didžiosios Britanijos institucijų gyventojams paruoštos fizinio lavinimo rekomendacijos:
· Vaikams iki 5 metų (jau pradėjusiems vaikščioti): 3 valandos per dieną – pasivaikščiojimas, bėgimas, lavinamieji žaidimai.
· Nuo 5 iki 18 metų: po 1 valandą kasdien – intensyvus fizinis aktyvumas; 3 kartus per savaitę – raumenis stiprinantys pratimai.
· Suaugusieji (įskaitant ir vyresnius nei 65 metų amžiaus žmonės): 150 minučių per savaitę – intensyvus fizinis aktyvumas; 2 kartus per savaitę – raumenis stiprinantys pratimai.
 
Telšių.info