Šventėje Telšių šeimoms – pokalbiai apie sprendimų paiešką

0
29

Praėjusį šeštadienį Turgaus aikštėje būriavosi telšiškių šeimos, šmėžavo žinomų Lietuvos garsenybių veidai, skambėjo dainos ir vyko intriguojantys pokalbiai. Čia vyko edukacinė-pramoginė šventė „Prašyti pagalbos – ne gėda!“. Per Lietuvą visą rugsėjo mėnesį keliaujantis renginių ciklas šįkart sustojo Žemaitijos sostinėje, kur specialistai su žinomais žmonėmis pasakojo apie naują, jau greitai Telšiuose startuosiančią kompleksinių paslaugų kiekvienai šeimai naudą ir galimybes.

Pagalba praverčia visiems

Vedėjo Rolando Vilkončiaus į sceną pakviestas žinomas išskirtinio balso atlikėjas Česlovas Gabalis yra patyręs nemažai išbandymų – šeimos griūtį, priklausomybę nuo azartinių lošimų, kitų praradimų. Renginyje jis ragino nesigėdyti savo problemų, nes visi jų turi – didesnių ar mažesnių. Tris dukras turintis Č. Gabalis sako, jog jam visuomet buvo svarbi šeima ir vaikai, todėl mano, kad reikia dėti visas pastangas, kad šeima būtų tvirta.

„Jei nepavyksta sprendimo rasti patiems, nereikia bijoti kreiptis pagalbos. Šeima yra tikrai to verta“, – sakė žinomas dainininkas.

Jam pritarė ir charizmatiškoji dainininkė Irena Starošaitė, telšiškius džiuginusi ir atviru pokalbiu su vedėju, ir muzikiniu pasirodymu. Anot atlikėjos, šeimos gyvenime gali pasitaikyti įvairių situacijų, tačiau niekada nereikia nuleisti rankų – pagalba gali būti visai šalia.

„Turbūt visose šeimose būna ir „nekalbadienių“, o kartais gal sunku rasti kalbą su savo atžalomis. Tačiau tikiu, kad bet kokiu atveju reikia ieškoti išeities, o ta išeitis neretai gali būti specialistų pagalba“, – įsitikinusi I. Starošaitė.

Mažieji šventės žiūrovai taip pat neliko pamiršti. Vaikams buvo parodytas įtraukiantis vaidinimas „Mušeikos istorija“ ir jie patys galėjo nulemti laimingą spektaklio baigtį .Taip pat buvo pristatyta originali teatralizuota aprangos kolekcija. Ja buvo siekiama atkreipti dėmesį į tai, kad mes pernelyg dažnai linkę spręsti apie žmogų pagal jo drabužį, nors kartais išorinis blizgesys gali slėpti dideles vidines ar šeimos problemas.

Didžiausias iššūkis – šalia esančiųjų abejingumas

Temą renginio diskusijoms padiktavo ir prieš renginį Telšių gatvėse slapta filmuotas socialinis eksperimentas. Miesto gatvėmis tą dieną vaikščiojo kelios eksperimento grupės, kurios aiškinosi aplinkinių reakciją į brutalų elgesį su vaiku ar moterimi viešoje vietoje. Šio eksperimento vaizdo įrašas buvo parodytas šventės dalyviams, taip siekiant atkreipti dėmesį, kad visuomenė dar ne visada tinkamai reaguoja į smurtą, ne visada suskumbama padėti tiems, kuriems tos pagalbos tikrai reikia, o dažniau pasirenkama „abejingumo kaukė“. Vis dėlto, Telšiuose buvo nemažai žmonių, kurie į suvaidintą incidentą drąsiai įsikišo, net iškvietė policiją. Už sąmoningumą ir neabejingumą renginio vedėjas jiems skyrė nuoširdžią padėką, o žiūrovai – garsius aplodismentus.

Žiūrovų dėmesio sulaukė ir specialiai šiai šventei nufilmuotas reportažas – interviu su Vitalijumi Cololo. Iš pirmo žvilgsnio humoristiniame vaizdelyje žinomas komikas svarstė apie rimtus visuomenės sopulius – abejingumą ir to pasekmes, priversdamas biržiečius ne tik nusijuokti, bet ir susimąstyti.

Konsultavo specialistai

Kompleksinės paslaugos šeimai šiuo metu įsibėgėja visoje Lietuvoje. O apie paslaugas telšiečių šeimoms šventėje pasakojo gausus konsultantų būrys iš VšĮ Moterų bendrijos „Akvalina“, Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus, VšĮ „Soneima“, Krizių centro, Telšių vaikų globos namų, Telšių socialinių paslaugų centro, Globėjų (įtėvių) asociacijos ,,Mes šeima“, Valstybės vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybos, Vaiko teisių apsaugos skyriaus, Visuomenės sveikatos biuro, Žemaitijos psichikos sveikatos centro, keleto Telšių mokyklų socialiniai pedagogai.

Visiems šventės dalyviams buvo dalijamos dovanos – kiekvienas apsilankęs gavo stilingą apyrankę ir spalvą keičiantį puodelį su kontaktais, kuriais galima kreiptis susidomėjus kompleksinėmis paslaugomis šeimai. Visi biržiečiai apie konkrečias kompleksines paslaugas Telšiuose gali teirautis telefonu 8 444 52229.

Paslaugos bus prieinamos visiems

Edukacinių-pramoginių renginių ciklas „Prašyti pagalbos – ne gėda!“ per rugsėjį aplankys net 10 Lietuvos miestų. Tiek Telšiuose, tiek kituose miestuose šie renginiai skirti pristatyti nemokamas kompleksines paslaugas kiekvienai šeimai jų gyvenamoje savivaldybėje.

„Pagrindinė mūsų idėja ir noras – kad kiekviena šeima galėtų gauti jai reikiamą pagalbą. Šeima yra nuolatinis, sudėtingas ir atsakingas darbas, ir šiame darbe niekas neturi būti paliktas vienas. Kiekviena Lietuvos šeima susiduria su kasdienybės iššūkiais, nė viena jų neapsaugota nuo traumuojančių netekčių, šeimos gyvenimo ritmą keičiančių ligų, skaudžių skyrybų, sunkumų randant kelią į vaikų širdis, ugdant juos dorais, atsakingais žmonėmis. Kiekviena šeima gali ir turi prašyti pagalbos vos prireikus – tai ne gėda, o sąmoningos ir brandžios visuomenės bruožas. Todėl ir kviečiame šeimas: ateikite, sužinokite, o prireikus – kreipkitės“, – apie projekto svarbą ir misiją sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Paslaugos teikiamos savivaldybėms kartu su partneriais įgyvendinant Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inicijuotą priemonę „Kompleksinės paslaugos šeimai“. Svarbu tai, kad įgyvendinant projektus sudaromos tinkamos galimybės pasiekti šeimas ir atokiose kaimiškose vietovėse bei teikti joms reikalingas paslaugas.

Projektai, įgyvendinami pagal priemonę „Kompleksinės paslaugos šeimai“, finansuojami Europos socialinio fondo lėšomis.