Telšių rajono kiaulių laikytojai privalo deklaruoti visas auginamas kiaules

0
35

kiauleŠių metų liepos 11 d. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Telšių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (Telšių VMVT) viršininkas Zigmas Nevardauskas dalyvavo susitikime su Telšių rajono savivaldybės meru Vytautu Kleiva bei administracijos direktoriaus pavaduotoju Kęstučiu Anglicku. Susitikimo metu Z. Nevardauskas informavo savivaldybės vadovus apie afrikinio kiaulių maro grėsmę ir galimas pasekmes.

Afrikinio kialių maro židinys užfiksuotas apie 40 km nuo Lietuvos Respublikos sienos, Baltarusijoje, Gardino srityje, Ivjevsko rajone esančiame Čiapun kaime, kur buvo laikoma 16 kiaulių. Liepos 6 d. Kopti kaime, Vitebsko rajone esančiame kiaulių komplekse, kuriame laikoma apie 19 tūkst. kiaulių, užfiksuotas antrasis afrikinio kiaulių maro židinys. „Esant tokiam pavojingos ligos protrūkiui kaimyninėje valstybėje, VMVT pareiga informuoti savivaldybės vadovus apie susirgimo ir išplitimo grėsmę Lietuvos teritorijoje“, — susitikimo metu sakė Z. Nevardauskas.

Afrikinis kiaulių maras (AKM) yra ypač pavojinga užkrečiama virusinė infekcija, kuria serga bet kokio amžiaus kiaulės ir šernai bet kokiu metų laiku. Žmonių sveikatai ir gyvybei grėsmė nenustatyta! AKM virusas labai atsparus. Gamtoje, vandenyje, maisto produktuose gali išlikti ilgus mėnesius, jo neveikia nei džiovinimas, nei šaldymas. Žūsta tik aukštoje temperatūroje. AKM — aukšto mirtingumo liga, kuri labai greitai plinta, kelia didelę grėsmę šalies žemės ūkiui. Segamumas ir gaištamumas siekia 100 proc. Liga nepagydoma, vakcinos nėra. Gyvūnai užsikrečia tiesioginio kontakto būdu nuo sergančiųjų ir netiesioginio kontakto būdu per pašarus, ypatingai šeriant virtuvės atliekomis, vandenį, inventorių, užterštas transporto priemones, nuo gaišenų ar skerdimo produktų.

Taip pat ligos virusą platina naminiai ir laukiniai paukščiai, graužikai ir vabzdžiai. Kiaulių savininkas gali sukelti infekciją šerdamas kiaules neapdorotomis maisto atliekomis, kuriose yra gyvūninių produktų.

Dėl grėsmingos situacijos Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba laikinai uždraudė importuoti iš Baltarusijos Respublikos į Lietuvos Respubliką afrikiniam kiaulių marui imlius gyvūnus (kiaules ir šernus), iš jų gautus produktus, šalutinius gyvūninius produktus, žaliavas, pašarus ir jų priedus.

Telšių VMVT viršininkas Z. Nevardauskas informavo merą apie sugriežtintą ūkių kontrolę, kiaulių laikytojai įpareigoti deklaruoti visas auginamas kiaules, laikyti jas uždarytas ir įtarus ligą ar sužinojus apie kiaulių gaišimo atvejus nedelsiant informuoti privatų veterinarijos gydytoją arba tiesiogiai kreiptis į Telšių valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą. Visoje Lietuvoje yra atliekami tiek kiaulių, tiek šernų stebėjimas ir tyrimai. Telšių rajone, kaip ir visoje Lietuvos teritorijoje, užkrato nėra.

Meras taip pat informuotas ir apie sustiprintą viešojo maitinimo įmonių kontrolę dėl maisto atliekų tvarkymo, kad jos nepatektų į kiaulių laikytojų ūkius ir nebūtų jomis šeriamos kiaulės. Susitikimo metu sutarta bendradarbiauti informuojant visuomenę. Telšių rajono savivaldybės mero V. Kleivos prašymu nutarta pateikti informaciją apie afrikinį kiaulių marą ir Telšių rajono seniūnams, praneša Jurgita Armalienė Mero patarėja ryšiams su visuomene.

Telšių.info