26.6 C
Telšiai
2022 16 rugpjūčio / Antradienis

Čiurnos ir Achilo traumos – dažna ir rimta problema

Ar jau skaitėte?

sanariaiNetikėtas kojos kryptelėjimas ir akimirksniu atsiradęs skausmas. Tai – itin rimtos čiurnos, pėdos ar Achilo sausgyslės traumos, kurių atsiradimą dažnai lemia skubėjimas bei neatsargūs judesiai ant slidžių paviršių. Daugelis klaidingai mano, jog šios problemos siejamos tik su šaltuoju metų laiku, tačiau iš tikrųjų pasitempti raiščius ar Achilo sausgyslę galima bet kuriuo sezonu. Specialistai pastebi, kad tam didelės įtakos turi ir netinkama avalynė bei įvairios kitos ligos. Staiga dėl atsiradusio skausmo apatinėje kojos dalyje judėjimas gali būti apribotas nuo kelių dienų iki pusmečio.

Kaip apsisaugoti nuo čiurnos, pėdos, Achilo sausgyslės sužalojimų, kaip teisingai suteikti pirmąją pagalbą ir kokius pratimus reikėtų atlikti dar prieš sportą? Apie visa tai pasakoja ortopedas-traumatologas Raimundas Lapėnas.

Traumos dėl slidumo, blogos avalynės, gretutinių ligų

Dažniausia čiurnos, pėdos, Achilo sausgyslės traumos priežastis – slidumas. Jis gali būti pats įvairiausias – ledas, bala, šlapia žolė, purvas, molis. Šios traumos įgyjamos ne vien tik žiemą. Pavasarį, prasidėjus atlydžiui, ar vasarą, po lietaus, lygiai taip pat galima pasitempti čiurną, Achilą. Kartais paslydimas žiemą yra netgi mažiau pavojingas, kadangi smūgį amortizuoja sniegas, minkšta avalynė, storas rūbas. Kita traumų priežastis – blogai pasirinkta avalynė. Namuose avima netinkama šlepetė, ar kaimo turizmo sodyboje nešiojami aukštakulniai, žinoma, kad didina riziką pasisukti koją ir turėti labai rimtą sužalojimą. Trečiai grupei priskiriamos kitos ligos tokios, kaip galvos svaigimai, kraujospūdžio ligos, vyresnio amžiaus žmonių raumenų silpnumas, galvos smegenų kraujotakos ligos, onkologinės ligos, cukrinis diabetas. Šios gretutinės ligos taip pat gali lemti čiurnos raiščių patempimus, Achilo sausgyslės plyšimus ir pan.

Pagrindiniai čiurnos, Achilo sausgyslės, pėdos traumų lygiai ir simptomai

Ortopedas Vilniuje pastebi, jog patempimai klasifikuojami į tris laipsnius, kuriems būdingas skirtingas 4 pagrindinių simptomų – kraujosruvos, patinimo, skausmo bei sutrikusios funkcijos –  intensyvumas. Dažniausiai šie lygiai naudojami darbinėje aplinkoje, kitaip tariant, tarpusavyje medikų.

Žmonėms, susidūrusiems su čiurnos, Achilo, pėdos traumomis, pirmiausiai kyla klausimas: plyšo ar patempė? Iš tiesų, visi patempimai yra plyšimai, tačiau tam, kad žmogui būtų paprasčiau suprasti, patempimą gydytojai traumatologai įvardina kaip dalinį raiščio plyšimą. Pagal tam tikrus simptomus ir jų didumą, patempimai skirstomi į tris lygius:

Pirmo lygio patempimas pasižymi nedideliu patinimu, mažu arba vidutiniu skausmu, nedidele kraujosruva. Esant šiems simptomams, paprastai žmonės į medikus nesikreipia.

Antro lygio patempimas yra tada, kai matosi masyvi kraujosruva, jaučiamas vidutinis skausmas, koją sunku pajudinti. Kartais po 12 ar 24 valandų situacija pablogėja. Tada reikia kreiptis į gydymo įstaigą.

Trečio lygio patempimas yra laikomas tikruoju patempimu, arba raiščių plyšimu, kai čiurnos sąnarys sutinsta, jis pasidaro nestabilus, žmogus negali priminti pėdos ir dėl skausmo jis negali stovėti. Tokiu atveju būtina nedelsiant kreiptis pas specialistus.

Teisinga pirmoji pagalba

Kaip ir bet kurios kitos traumos metu, taip ir aptariamų sužalojimų atveju, labai svarbu suteikti teisingą pirmąją pagalbą. Ortopedai-traumatologai rekomenduoja RICE taisyklę. Tai – kelių angliškų žodžių sutrumpinimas, reiškiantis svarbiausius žingsnius, kuriuos reikia atlikti, patyrus pėdos, čiurnos ar Achilo traumą.

  1. Poilsis (rest) – žmogus negali tęsti sporto, darbo metu vaikščioti ir pan. Kojoms būtina suteikti ramybę.
  2. Šaltis (ice) – viena dažniausiai daromų klaidų yra ne kojos šaldymas, o šildymas, dedant karštus kompresus, šildančius tepalus ir pan. Tačiau to – jokiu būdu negalima daryti. Vienintelis metodas, kaip padėti savo pėdoms, yra šaldymas.
  3. Suspaudimas (compression) yra kita būtina sąlyga. Tam gali būti naudojamas elastinis bintas, paprastas bintas, spaudžianti kojinė. Svarbiausia yra kuo nors suspausti, apibintuoti koją, ypatingai – krūvio metu. Naktį laikyti suspaudus – nėra reikalo.
  4. Pakėlimas (elevation) reikalingas siekiant sumažinti patinimą bei tam, kad skysčiai nesikauptų sužalotos kojos apačioje.

Taisyklę taikyti reikia 24-72 val laikotarpyje. Simptomams nemažėjant, negalima laukti. Reikia kuo greičiau kreiptis į gydymo įstaigą.

Taip pat galima naudoti nuskausminamuosius vaistus, kurie veikia ir kaip priešuždegiminis vaistas (Ibuprofenas, Diklofenakas ir kt.) bei naudoti šaldančius tepalus (Fastum gelis, Diclac, Voltaren ir kt.). Užtepus tepalu, kojos negalima apibintuoti ar kaitintis saulėje. Bet kuriuo atveju, prieš visų vaistų vartojimą, reikia paskaityti pakuotės viduje esančią instrukciją.

Gydymas ir reabilitacija

 Kiekvienas gydytojas-ortopedas Vilniuje ar bet kuriame kitame Lietuvos mieste pirmiausiai apžiūri ir įvertina sužalojimą. Tada gali būti atliekamas paprastas rentgenologinis tyrimas, echoskopija. Jei po mėnesio ar dviejų situacija negerėja, reikalingi sudėtingesni tyrimai tokie, kaip kompiuterinė tomografija ar magnetinis rezonansas. Kartais po čiurnų patempimais slepiasi rimti kremzlės sužalojimas, kremzlės defektas, kaulo lūžis be poslinkio, ką žmonės vadina įskilimu, ir kitos problemos.

Labai dažnai ortopedai-traumatologai skiria mobilizaciją, specialius įtvarus, pavyzdžiui, langetę, gipso įtvarus, paprastus ortopedinius arba elastinius įtvarus. Pirmas 7-10 dienų žmogui būtina suteikti kuo intensyvesnį gydymą, o vėliau prasideda fizioterapinis gydymas, įvairios mankštos. Didžiausias dėmesys, visgi, skiriamas konservatyviam gydymui (įtvarai, medikamentinis gydymas, tepalai). Operacijos taikomos tik kraštutiniais atvejais, nes chirurginis gydymas yra sudėtingas. Nors ir mažai traumuojamas sąnarys, bet kokiu atveju, šių procedūrų metu kyla grėsmė pažeisti gležnas, plonas kaulų, sąnarių, raumenų struktūras. Tiesa, operuojami neretai būna aktyvūs sportininkai, kuriems iškart būna diagnozuojamas čiurnos raiščių plyšimas. Operacijos jiems padeda greičiau grįžti į sportą. Su Achilo sausgysle yra kiek kitaip: jeigu ji tikrai plyšusi, be operacijos neapsieinama. Langetė reikalinga tik tuo atveju, jei sausgyslė plyšusi nepilnai. Reabilitacija po Achilo sausgyslės operacijos – ilga.

Sportuojančių ir nesportuojančių žmonių  reabilitacijos laikas skiriasi

Ypač daug krepšininkų, futbolininkų, tinklininkų susiduria su čiurnos ar Achilo sausgyslės traumomis. Reikia pabrėžti, kad jų reabilitacija yra kur kas greitesnė negu paprastų žmonių. Tai susiję su raumenų išsivystymu. Sportininkai dažniausiai pradedami aktyvinti praėjus 3-4 dienoms. Pačioje gydymo pradžioje sudaroma pasyvių judesių mankšta, dedami specialūs įtvarai. Nesportuojantys asmenys turi pralaukti 2-3 savaites ir tik tada gali pradėti judinti galūnę. Šia metodika siekiama, kad žmogui neišsivystytų raumenų artrofija, todėl kurį laiką sąnario judrumas yra minimalus. Po tokių traumų reikėtų vengti šokinėti, stiebtis. Pasistiebimas ar šuolis – gana sudėtingas judesys pėdai ir čiurnai, o jeigu, pavyzdžiui, čiurna yra nestabili pakartotina traumos rizika pašokimo metu yra milžiniška.

Taigi, dėl įvairių priežasčių atsirandančios čiurnos raiščių, Achilo sausgyslės ar pėdos traumos dabar medikų yra įvardijamos kaip ypatingai rimta problema, su kuria susiduria dažnas aktyviai gyvenantis žmogus. Paprastas patempimas, nepastebėtas ar kurį laiką ignoruojamas, gali privesti prie skaudžių padarinių ir ilgam apriboti bet kokius kojų judesius. Pastebėjus pirmuosius čiurnos, Achilo patempimus ar plyšimus reikėtų kuo greičiau kreiptis į medikus. Antraip, tokių traumos komplikacijų, kaip čiurnos nestabilumas, kremzlės defektai ar čiurnos artrozė, išvengti nepavyks. Tik tinkama pirmoji pagalba, profesionalus gydymas bei pilnavertė reabilitacija gali leisti vėl atsistoti ant kojų ir džiaugtis judėjimo laisve.

Su stereotipais kovojanti regbininkė sūnus moko pagarbos

0
„Regbis man primena gyvenimą: kad ir kiek tave griautų, privalai atsistoti“, – sako Lietuvos moterų rinktinės žaidėja ir vaikų regbio trenerė Austėja Minkevičiūtė. Jaunos moters lūpomis kalba patirtis, būtent regbis jai padėjo atsitiesti po...

Teismas nepatikėjo taksi vairuotojo versija dėl keleivės sužalojimo

0
Klaipėdos apygardos teismas atmetė nuteistojo apeliacinį skundą ir konstatavo, jog taksi vairuotojas pirmosios instancijos teisme nuteistas pagrįstai – jam paskirta vienerių metų laisvės apribojimo bausmė, jis įpareigotas per visą bausmės laikotarpį neišvykti iš gyvenamosios...

Penki mitai, trukdantys jaunimui pradėti laiku taupyti pensijai

0
Kasmet Lietuvoje į aktyvią darbo rinką įsilieja tūkstančiai jaunų žmonių, kurie pradeda gauti pirmąsias savo reguliarias pajamas ir dažniausiai jas skiria einamosioms išlaidoms padengti. Tai, kad ilgalaikiai finansiniai tikslai paprastai atsiduria antrame, o gal...

Žlugo vaisių prekeivio schema – 16 kratų ir apie 400 tūkst. eurų neapskaitytų pajamų

0
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Šiaulių ir Panevėžio apygardos valdybos pareigūnai, vadovaujant Šiaulių apygardos prokuratūrai, ikiteisminiame tyrime dėl vaisiais ir kitokiais produktais prekiaujančios bendrovės galimo apgaulingo apskaitos tvarkymo ir neteisingų duomenų apie gautas pajamas pateikimo...

5 maisto produktai, gerinantys kraujotaką (+ receptai)

0
Birželio 14-ąją minima Pasaulinė kraujo donorų diena kiekvienais metais primena ne tik apie kilnią misiją, bet ir priverčia pagalvoti apie savo pačių sveikatą. Visi rečiau ar dažniau atliekame įvairius kraujo tyrimus ir sužinoję, kad...

Urologas paneigė prostatitą gaubiančius mitus: liga nekenkia vaisingumui ir erekcijai

0
Sergamumas lytinių organų ligomis vyrų tarpe Lietuvoje – itin aukštas. Įvairių klinikinių tyrimų duomenimis, prostatitas kažkuriuo gyvenimo periodu vargina 35-50 proc. vyrų ir dažniausiai pasireiškia sulaukus vidutinio amžiaus. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Urologijos centro gydytojas...

5 savybės, dėl kurių pistacijos pelnytai vadinamos idealiu užkandžiu

0
Pistacijos – vieni seniausių riešutų pasaulyje, tūkstančius metų auginami Viduriniuose Rytuose. Šis užkandis dėmesio nusipelnė ne tik dėl egzotiško skonio, bet ir dėl daugybės naudingų savybių sveikatai. Štai dėl kokių priežasčių mitybos specialistai pistacijas...

Ką daryti šiuo metu grįžus ar atvykus iš užsienio dėl saviizoliacijos?

0
Švelninant karantino sąlygas, sparčiai daugėja užklausų, ką daryti grįžus ar atvykus iš užsienio. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai primena, kad visi asmenys, grįžę ar atvykę iš bet kurios užsienio valstybės į Lietuvą,...

Kiemuose siaučia vagys: taikosi ir į kepsnines, lauko baldus

0
Atšilus orams dažnas ima aktyviau darbuotis lauke ir praleidžia daugiau laiko gryname ore. Savo ruožtu vagys šiltąjį sezoną turi daugiau progų atvirai apžiūrėti ir įvertinti gyventojų turtą, naujus pirkinius. Pastaruoju metu vis dažniau nusikaltėlių...

14 Lietuvos organizacijų ragina riboti palmių aliejaus naudojimą

0
Lietuvos aplinkosaugos, pramonės, žemės ūkio organizacijos išplatino bendrą deklaraciją, kuria išreiškia palaikymą Seime svarstomam įstatymui apriboti palmių aliejaus naudojimą biodegaluose. Deklaracijai palaikymą išreiškė 14 Lietuvos organizacijų, kurios kartu vienija daugiau nei 1000 narių – nevyriausybinius...

Geros emocijos sugrįžta: spektakliai vasarą vyks DOMINO teatre be stogo

0
Po daugiau nei tris mėnesius trukusio draudimo organizuoti renginius DOMINO teatras šiandien džiaugiasi – jau nuo liepos mėnesio pradės rodyti spektaklius. Tiesa, išliekant renginių apribojimams uždarose erdvėse populiariausias komedijas kokybiško laisvalaikio teatras kvies pamatyti...

Prikelkite savo seną telefoną antram gyvenimui

0
Įsigijus naują telefoną visuomet kyla klausimas ką daryti su senuoju – parduoti, atiduoti ar pasilikti. Technologijų ekspertai siūlo neskubėti išmesti seno, bet dar veikiančio telefono ir jį panaudoti šiek tiek pakeitus jo paskirtį. Jūsų dėmesiui...

4 sėklos, kuriomis būtina praturtinti kasdienį racioną

0
Karantino mėnesiai primena apie save ne tik pakitusiomis kūno linijomis ir sunkumo jausmu, bet ir energijos stoka. Siekiantiems gerai jaustis, dietistė Vaida Kurpienė pataria atkreipti dėmesį į mineralinių medžiagų gausias sėklas ir kasdienį racioną...

Dronai Lietuvos policijoje: atidesnis žvilgsnis į įvykių vietas

0
Lietuvos policijos mokykla prisideda prie inovacijų policijoje diegimo. Kartu su Lietuvos teismo ekspertizių centro atstovais Kęstučiu Graželiu ir Henriku Vaitiekūnu, kurie yra ir mokymų instruktoriai, mokykloje vykstančiuose mokymuose pareigūnai mokomi pilotuoti bepiločius orlaivius, naudoti...

„Sodra“ atnaujina pensijas – daliai gavėjų jos didės

0
Kone kas aštuntas senatvės pensijos amžiaus sulaukęs gyventojas vis dar dirba ir daugelis jų jau šį ar kitą mėnesį sulauks atnaujintų – didesnių pensijų. Taip pat atnaujinamos ir dirbusiųjų neįgaliųjų netekto darbingumo (neįgalumo) pensijos. Iš...

Vasaros košmaras – geliantys vabzdžiai: vaistininkas pataria, kas padėtų apsisaugoti

0
Artėjant karantino pabaigai, laisvalaikį gryname ore ir nuotaiką gali sugadinti ne tik prastas oras, bet ir aplinkui zyziantys vabzdžiai: uodai, mašalai, vapsvos, akliai ir daugybė kitų. Vieni iš jų kėsinasi įgelti, nes yra alkani,...

Laura Mazalienė: „Karantinas išmokė ne tik būti, bet ir dirbti su vaikais“

0
Verslininkė, žurnalistė Laura Mazalienė su vyru Šarūnu karantino metu išgyveno tikrą emocijų karuselę: pečius užgriuvo nežinia dėl restorano „Vaflių namai“ ateities, ant plauko pakibo organizuojamos vestuvės, o namuose dėmesio laukė trys mažamečiai vaikai. Nors...

Įtampa pečių juostoje – vienas dažniausių nusiskundimų (video pamoka)

0
Masažai, SPA, įvairios kūno puoselėjimo procedūros vis labiau populiarėja,“ – teigia masažuotojas, kineziterapeutas ir Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro profesijos mokytojas MARIUS JURGELAITIS. Daugiau kaip 10 metų praktine masažo veikla užsiimantis specialistas džiaugiasi, jog...

Vakar dienos audros ir liūties padarinių nuostoliai sieks 100 tūkstančių eurų

0
Didžiausia draudimo bendrovė „Lietuvos draudimas“ registruoja klientų patirtas žalas dėl vakar dienos audringų ir lietingų orų didžiojoje Lietuvos dalyje. „Lietuvos draudimas“ prognozuoja, kad šios audros žaloms atlyginti prireiks 100 tūkstančių eurų draudimo išmokų, o...

Kai atrodys išmanieji miestai kai virš galvų skraidys dronai, o eismo spūstys bus retenybė

0
Kalbėdami apie 5G ryšį dažnai įsivaizduojame bokštus, antenas ir žaibiškai greitą internetą, leidžiantį sklandžiai atlikti vaizdo skambučius, be sutrikimų dirbti per atstumą ar per kelias sekundes atsisiųsti filmą. Tačiau retai susimąstome, kad penktos kartos...

Gyventojai grįžta į senas vėžes: pradeda sau leisti daugiau

0
Prasidėjusi vasara ir sumažėjusi baimė dėl keletą mėnesių šalį temdžiusios COVID-19 bangos paskatino gyventojus tęsti dar iki paskelbiant karantiną užsibrėžtus planus. Daugelis mano, kad šiuo metu yra puikus laikas pradėti verslą, įsigyti automobilį ar...

Imunitetas – kodėl turime juo rūpintis?

0
„Organizmą nuo įvairių infekcijų, tarp jų ir visiškai naujos COVID-19, apsaugo ne tik asmens apsaugos priemonės ir veiklos ribojimai, bet ir mūsų imunitetas. Ar mes susirgsime ir jeigu taip, tai kaip stipriai sirgsime, priklauso...
spot_img