18.2 C
Tauragė
2024 / 05 / 13

Kiek kainuoja sirgti sunkiomis ligomis Lietuvoje?

Ar jau skaitėte?

medicinaTyrimas „Kiek kainuoja sirgti kritinėmis ligomis?„Seesam Insurance AS Lietuvos filialo iniciatyva atliktas 2013 m. rugpjūčio – lapkričio mėnesiais. Duomenys tyrimui rinkti iš oficialiai prieinamų statistikos šaltinių, apklausiant ekspertus, organizuojant ligomis sergančių pacientų ir jų artimųjų fokus grupes. Tyrimo metu apklaustos 3 grupės: inkstų nepakankamumo, miokardo infarkto ir onkologinių ligų.

- Reklama -

INFARKTAS

– Serga: apie 8 300 asmenų.

– 2012 m. susirgo: apie 1 900 asmenų.

Bendros išlaidos metams: nuo ~1 900 Lt iki ~7 000 Lt.

– Vaistai kainuoja nuo 60 iki 100 Lt per mėnesį. Suma priklauso ir nuo ligos atvejo (taigi ir nuo konkrečių paskirtų vaistų), gamintojo, taip pat nuo akcijų vaistinėse.

- Reklama -

– Papildai mėnesiui kainuoja apie 100-150 Lt.

Tik vaistams ir papildams per metus išleidžiama apie 1 900-3 000 Lt.

Kitos tyrimo dalyvių įvardytos išlaidos

Tyrimai – keletą jų kompensuoja valstybė. Bet jei norima nuolat stebėti būklę ir gydytis atsižvelgiant į ją, o ne prieš pusę metų arba dar seniau atliktus tyrimus, tenka pridėti savo lėšų. Tyrimo kaina yra nuo 35 Lt iki 160 Lt.

Reabilitacija – po infarkto apmoka valstybė. Papildomai gydymas sanatorijose gali kainuoti 500-2 500 Lt. Anot tiriamųjų, kartą metuose būtų gerai nuvykti, tačiau sau to neleidžia.

Konsultacijos privačioje klinikoje kainuoja nuo 570 Lt per metus, vienas kartas – apie 100 Lt (tiriamieji nurodė, kad kreipiasi tokios konsultacijos, kai didelės eilės valstybinėje įstaigoje, o klausimas skubus). Šeimos gydytojo paslaugos ir tyrimai privačioje įstaigoje kainuoja apie 1 700 Lt metams.

Jei turėtų daugiau pinigų, pacientai juos skirtų:

– papildams,

– reabilitacijai (sanatorijoms),

– dažniau lankytųsi privačioje klinikoje, nes ten greičiau suteikiama paslaugą (konsultacija, tyrimas, nukreipimas ir pan.).

Tyrimo dalyvių citatos:

„Buvau apsidraudęs ir gavau apie 4 000 Lt išmoką. Žinoma, kad tai reikšminga suma. Gali sau leisti pasigerinti sąlygas, pasiimti papildomų procedūrų, pirmus mėnesius įsigyti vaistus ir t. t. Na, bet už draudimą irgi reikia mokėti, daug kas sau to ir negali leisti. Na, bet tą irgi reikia padaryti laiku. Post factum jau niekas neapdraus. Šiaip, žinoma, iš to nepasipelnysi, bet jeigu kas, dalykas yra tikrai geras. Savo laiku tą padariau.”

?4, 5 ar 10 tūkst. Lt yra ženkli parama. Prisidūrimas didžiulis. Skaičiuodami išlaidas negalime apskaičiuoti dar ir negatyvių emocijų, kurios prisideda trūkstant pinigų. Kiek tai kainuoja nervų tiek pačiam, tiek šeimai? Manau, kad šitas draudimas yra labai geras dalykas. Na, aišku, kad galbūt ir sunku rasti pinigų sumokėti už tą draudimą, bet mes niekada nežinome, kas kiekvienam iš mūsų gali atsitikti.”

ONKOLOGINĖS LIGOS

– Serga: apie 73 000 asmenų.

– 2012 m. susirgo: apie 18 800 asmenų.

Valstybė garantuoja vaistų ir procedūrų 100 proc. kompensaciją. Tačiau valstybės patvirtinti kompensuojami preparatai ir procedūros padeda ne visiems. Pacientai domisi naujausiais medicinos pasiekimais ir galimybėmis. Kartais naujesnius, nekompensuojamus preparatus siūlo ir gydytojai.

Išlaidų pavyzdžiai:

– dendritinių ląstelių vakcinacijos procedūra: 27 600-41 000 Lt;

– papildas: 1 000 Lt/ mėn.;

– vieno vaisto kursas: 2 000 Lt, reikia bent 6 kursų;

– onkopsichologo paslaugos metams: 5 200 Lt.

Tyrimo dalyvių citatos:

„Gydymas kainuoja 30 tūkst. litų per mėnesį, o reikia ne vieno mėnesio.”

„Denditrinių ląstelių vakcinacijos procedūra, kainuojanti 27 600-41 000 Lt – brangu, bet labai padidina galimybės išgyti procentus.”

„Per 2,5 m. išleidau 300 000 Lt.”

„Kalbant apie modernų gydymą vienam asmeniui, išlaidos skaičiuojamos milijonais litų.”

„Klabant apie vaikų onkolologinių ligų atvejus, standartinis bazinis gydymas pagal protokolus kompensuojamas 100 proc. Tačiau yra visokių išimčių. Vaikų ligos keičiasi, pavyzdžiui, atsiranda navikų, kurie anksčiau buvo būdingi tik suaugusiems. Tokiais atvejais gydytojai patys dažnai koreguoja chemoterapijos gydymo planą, vadinamąjį standartą. Dažnai gydytojai pataria nusipirkti kokį nors vaistą, reikalingą tai programai. Arba apskritai, redaguodamas programą, gydytojas parenka modernesnį ir geresnį, jo nuomone, vaistą, o ne tą, kuris yra siūlomas pagal planą arba kompensuojamas. Aišku, tėvai perka tuos vaistus arba kreipiasi į labdaros fondus.”

„Onkologinės ligos yra stigmatizuojamos, egzistuoja slėpimas, tu stengiesi, kad to niekas nesužinotų darbe. Man buvo 58 metai ir mano darbdaviai buvo labai susirūpinę mano sveikata, klausinėja, gal tau geriau pailsėti. Tai reiškia išėjimą į pensiją ketveriais metais anksčiau.”

„Psichologo konsultacijos taip pat turėtų būti įrašytos į visus standartus. Diagnozę pasakančiam gydytojui reikėtų turėti bent minimalias psichologines žinias. Žinia, kad tau vėžys, nėra džiuginanti. Daktaras turi būti pasirengęs jau diagnozavimo metu arba turi ateiti specialistas su tavimi pakalbėti. Pagalba reikalinga ir toliau. Yra tokių dalykų, kad sužino žmonės, jog jiems pirmos stadijos vėžys, net negirdi, kad tai gali būti pagydoma, grįžta namo ir pasikaria. Ligos pradžioje tos konsultacijos yra svarbios, tai turėtų būti privalomas dalykas.”

Apie onkologinių ligonių patiriamas išlaidas ir kitas problemas daugiau komentuoti gali:

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos prezidentas Šarūnas Narbutas, sarunas.narbutas@pola.lt, 8 652 22852.

INKSTŲ NEPAKANKAMUMAS

– Serga: apie 17 800 asmenų.

– 2012 m. susirgo: apie 1 400 asmenų.

Po transplantacijos:

Vaistams ir papildams pacientai per metus išleidžia nuo 60 iki 3 600 Lt.

Labai dideli skirtumai todėl, kad:

1) reakcija į transplantaciją būna labai skirtinga. Kai kurie kenčia nuo lydinčių ligų (pavyzdžiui, kankina dažni peršalimai dėl to, kad vartojami imunitetą malšinantys vaistai, kurie reikalingi, nes transplantuotas organas yra svetimkūnis; depresija, nes tai yra kai kurių būtinų vaistų šalutinis poveikis; skrandžio problemos dėl to, kad reikia vartoti didelį vaistų kiekį ir pan.);

2) Minimalią – 5 Lt mėnesiui sumą – nurodė itin taupus tyrimo dalyvis, kuris tiesiog neturi galimybių skirti daugiau pinigų.

Prieš transplantaciją, dializuojantis:

Nekompensuojamiems reikalingiems papildams gali būti išleista iki 1 000 Lt per mėnesį.

„Jeigu dializių etape žmogus nieko nesiperka papildomai, jam mažai labai reikia primokėti, bet tą jis daro savo sveikatos ir gyvybės sąskaita. Pavyzdžiui, yra tokie vaistai, kurie suriša fosforą. Lietuvoje juos kompensuoja tik tuomet, kai tavo tyrimo rezultatai yra labai labai blogi. Tu juos turėtum gerti, bet kadangi jie yra brangūs, tu negeri. Tu nenumirsi šiandien, bet tai iki 100 kartų padidina šansus mirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Po to reikalingos folinės rūgštys, B grupės vitaminai, Neurorubine. Žmonės neperka tų vaistų, nes tiesiog neturi galimybės.”

Ugnė Šakūnienė, inkstų ligas ir transplantacijas patyrusius žmones vienijančios asociacijos „Gyvastis„prezidentė.

Tyrimo dalyvių citatos:

„Mėnesiui vaistams, tyrimams, papildams (kuriuos naudoju tik dėl silpnesnės imuninės sistemos) išleidžiu 130 Lt, čia viskam. Priemokos už kompensuojamus vaistus yra labai nedidelės, už tą vienintelį Medrol 5 Lt mėnesiui gautųsi. Taip yra man, nes aš nenaudoju vaistų nuo spaudimo, man reikalingi priešbakteriniai, priešvirusiniai. Papildams išeina maždaug 50-70 Lt mėnesiui, reiškia, apie pusė šios sumos. Čia įkalkuliuoti ir tyrimai, kurios dariausi 2011 m. ir 2013 m. po vieną kartą, jie kainavo 80-160 Lt.”

„Mums teoriškai priklauso reabilitacija iškart po transplantacijos, bet praktiškai labai retą galima iškart pasiųsti, nes sveikatos būklė dar nebūna tinkama reabilitacijai. Nustačius inkstų nepakankamumą, reabilitacija nepriklauso, nes tai inkstų funkcijos neatstatys. Žodžiu, reabilitacija mūsų atveju yra retas dalykas, o jei ir būna, tai neturi primokėti.”

„Jei turėčiau daugiau pinigų, pasirinkčiau kokybiškesnius vaistus, nes dabar vartoju pigiausius, bet nesakau, kad jie blogiausi. Papildus bandyčiau, geresnius mineralinių medžiagų preparatus, fosforo surišėjus.”

KRITINIŲ LIGŲ DRAUDIMAS

Kritinių ligų draudimas suteikia vienkartinę piniginę išmoką, kurią apdraustasis gali panaudoti savo nuožiūra, pavyzdžiui, papildomam gydymui, reabilitacijai, nekompensuojamiems medikamentams, psichologinei pagalbai ir pan.

Pasirinktos draudimo sumos dydžio (nuo 1 000 litų iki 20 000 Lt) išmoka mokama, kai apdraustajam pirmą kartą jo gyvenime diagnozuojama kritinė liga, patenkanti į šį kritinių ligų sąrašą:

„miokardo infarktas;

„smegenų insultas;

„piktybinis auglys (vėžys);

„inkstų funkcijos nepakankamumas;

„išsėtinė sklerozė;

„regėjimo netekimas (aklumas);

„vidaus organų transplantacija (persodinimas).

Draudimo apsauga kritinių ligų atveju įsigalioja praėjus 3 mėnesiams nuo draudimo pradžios (ši sąlyga negalioja sutarties pratęsimo atveju). Kritinių ligų draudimą galima įsigyti kartu su draudimu nuo nelaimingo atsitikimo. Jis siūlomas asmenims nuo 3 m. amžiaus.

Norint apsidrausti šiuo draudimu, reikia atvykti į draudimo bendrovės ar draudimo tarpininkų (draudimo brokerių) aptarnavimo skyrių. Užpildžius specialią šio draudimo anketą (apie sveikatos būklę, gyvenimo būdą ir pan.), klientui pateikiamas pasiūlymas. Įprastai papildomų pažymų iš sveikatos įstaigų nereikia.

Draudimo įmoka skaičiuojama individualiai kiekvienam klientui, tačiau orientacinė metinė įmoka 35-40 m. amžiaus ne fizinį darbą dirbančiam klientui, pasirinkus 10 000 Lt draudimo sumą, būtų apie 98 Lt.

Telšių.info

TOP naujienos

Gyvybės draudimo metai: kas laukia taupančiųjų?

Metų sandūroje šalia šventinio bėgimo turbūt ne vienas randame laiko apžvelgti ir įvertinti praėjusius metus, pasiduodame ir žvilgsniui į ateitį. Kokie šie metai buvo...

Prie baro sumušė vyriškį

Vasario 21 d. 18.04 val. užregistruotas pranešimas, kad prieš pusvalandį prie baro Palangos g. sumušė vyriškį. 20.10 val. gautas Telšių regioninės ligoninės gydytojo telefoninis...

Aktuali informacija apie patyčias pasieks net atokiausias šalies vietas

Nuo kitų mokslo metų pradžios įsigalios Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos Švietimo įstatymo pataisos, padėsiančios mažinti smurtą ir patyčias švietimo įstaigose. Šias pataisas...

Kas sieja biuro baldus ir verslo sėkmę?

Jei anksčiau darbuotojai džiaugdavosi funkcionalia darbo vieta biure, tai šiandien tai – būtinybė. Tačiau vien tik funkcionalumo taip pat neužtenka: atliktos darbuotojų apklausos rezultatai...

Parsinešk Kalėdas į savo namus

Telšių miškų urėdija  skelbia akciją:„Parsinešk Kalėdas į savo namus!“   Akcijos tikslas – ne varžytis kalėdinių eglių didumu, bet skatinti bendravimą šeimose, bendruomenėse, populiarinti gamtosaugines idėjas.Prisijunk ir tu!...

Klaipėdiečiai neiįveikė Telšių “Masčio”

Atkakliai ir emocingai vykusi dvikova tarp Klaipėdos „Klaipėdos Granito“ ir Telšių „Masčio“ komandų baigėsi lygiosiomis 0:0. Klaipėdiečiams nepavyko išnaudoti vieno žaidėjo pranašumo, kai 65-ąją rungtynių minutę iš aikštės buvo pašalintas „Masčio“ saugas Nerijus Kumža....

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS