7.1 C
Tauragė
2024 / 05 / 13

Uždraudė sveikatai pavojingą maistą

Ar jau skaitėte?

riebus-maistasPrekybos centruose, greito maisto kavinėse nebeliks maisto, pagaminto naudojant riebalus, kurių sudėtyje yra transriebiųjų rūgščių, neigiamai veikiančią žmogaus kardiovaskulinę sveikatą, didinančių riziką širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymo riziką.

- Reklama -

Europos parlamentas priėmė rezoliuciją dėl transriebalų naudojimo apribojimų maisto gamybos pramonėje, todėl artimiausiu laiku maisto gaminių gamintojai turės keisti produktų sudėtį. Įgyvendinant šią rezoliuciją, produktų su transriebalais neliks per dvejus metus. Iki šiol maisto gamintojų transriebalų rūgštys kaip riebalai buvo vartojami plačiai, nes yra pigūs, dėl išskirtinių fiziko-cheminių savybių (atsparumas aukštai temperatūrai bei oksidacijai) plačiai naudojami kepiniams, gruzdintiems patiekalams gaminti, išliekant geroms pastarųjų skoninėms savybėms.

„Deja, vis dar maisto gamintojų paruošiamuose maisto produktuose ir gaminiuose transriebalų vartojimas iki šiol nebuvo tinkamai reglamentuotas. Sveikatai pavojingus transriebalus vartotojai gaudavo naudojant greitai paruošiamus kai kuriuos kulinarijos, konditerijos gaminius, greito maisto užkandžius. Pagaliau priimtas visiems vartotojams naudingas sprendimas, kuris, tikimės, padės gerokai prailginti daugelio mūsų gyvenimo trukmę“, – komentavo Lietuvos širdies asociacijos prezidentas doc. Raimondas Kubilius.

Jo teigimu, Lietuvoje, kur mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų vienas didžiausių Europoje ir siekia 56 proc., šių riebalų vartojimas maisto pramonėje vis dar buvo nereglamentuotas, o vartotojai – nepakankamai informuojami.

„Šių sveikatai žalingų riebalų daugiausia greitojo maisto restoranų patiekalų ir produktų asortimente, konditerijos gaminiuose, šaldytuose pusfabrikačiuose, spragėsiuose, traškučiuose ir margarine. Bet apie transriebalus žmonės beveik nieko nežino, informacijos trūksta, o Lietuvoje net nebuvo privaloma etiketėse nurodyti, kiek įvairių hidrintų, hidrolizuotų, transformuotų ar pusiau hidrintų sveikatą nepalankiai veikiančių transriebiųjų rūgščių yra maisto produktuose.“, – teigė R. Kubilius.

Nors pasaulinė sveikatos organizacija dėl to jau seniai reiškia didelį susirūpinimą, tačiau daugelis vartotojų apie pavojų sveikatai keliančias vartojamų produktų sudedamąsias dalis vis dar nieko nežino, o maisto pramonė apie tikslius transriebalų kiekius nutyli.

- Reklama -

Patekę į mūsų organizmą transriebalai – chemiškai pakeisti dažniausiai augalinės kilmės riebalai – neigiamai veikia lipidų kiekį kraujyje, didina „blogojo“ cholesterolio kiekį ir mažina „gerąjį“ cholesterolį. Dėl savo cheminės struktūros transriebalai neįsisavinami ląstelių ir audinių, sunkiai pašalinami iš organizmo, todėl kaupiasi ant kraujagyslių sienelių, taip didindami aterosklerozės, insulto, infarktu ar kitų ligų išsivystymo riziką. „Atkreipiame dėmesį, kad 2 proc. padidinus iš transriebalų rūgščių gaunamų kalorijų suvartojimą, širdies ligų rizika išauga net 25 procentais. Todėl kai kurios Europos šalys – Danija, Austrija, Vengrija, kaimyninė Latvija – jau anksčiau ėmėsi reguliuoti riebiųjų žudikų kiekį maiste bei aiškiai informuoti vartotojus, kiek tokių medžiagų jie suvartoja. Tai efektyvi į visuomenę nukreita ŠKL prevencijos poveikio priemonė“, – sako R. Kubilius. Jo teigimu, situacija turėtų pasikeisti Europos Parlamentui priėmus rezoliuciją dėl transriebalų naudojimo apribojimų maisto gamybos pramonėje.

„Europos širdies asociacijų tinklas, kurio veikloje aktyviai dalyvauja ir Lietuvos širdies asociacija, susivienijo ir iškėlė idėją, kurią patvirtino Europos Parlamentas –spalio pabaigoje priėmė rezoliuciją, kurioje numatoma apriboti transriebalų naudojimą pramoninėje maisto gamyboje. Jų kiekis 100 gramų gaminio nuo šiol negali viršyti 2 proc., o produkto etiketėje tai turės būti aiškiai nurodoma. Todėl kvietėme Lietuvos Europos Parlamento narius balsuoti už šio visuomenės sveikatai itin svarbaus klausimo teisinį reglamentavimą. Planuojama, kad apribojimas bus visiškai įgyvendintas per ateinančius dvejus metus, nors asociacijos tinklas rekomenduoja Europos Komisijai proceso nevilkinti ir veikti nedelsiant“, – pasakoja R. Kubilius.

Pasak R.Kubiliaus, norint pasirūpinti sveikata būtina ne tik vengti daug transriebalų turinčių produktų, bet ir saikingai vartoti sočiuosius riebalus, juos dažniau keisti sveikatai naudingais nesočiaisiais riebalais.

TOP naujienos

Planas paskutinei vasaros dienai – automobilių slalomo varžybos Plungėje

Rugpjūčio 31 diena žymi 2019 metų vasaros pabaigą, tačiau automobilių slalomo entuziastams tai dar nereiškia sezono pabaigos, nes paskutinę vasaros dieną Plungėje įvyks ketvirtasis...

Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkui – aukštesnis tarnybos laipsnis

Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius policijos pareigūnams įteikė aukštesnius tarnybos laipsnius ženklinančius antpečius. Ministro Pirmininko potvarkiu vyriausiojo komisaro laipsnis suteiktas Telšių apskrities vyriausiojo policijos...

Kosmetikos gaminiai – su Europos Sąjungos ekologiniu ženklu

Jei nusipirkote kosmetikos gaminį, paženklintą vadinamąja Europos Sąjungos gėle, žinokite, kad jis atitinka tam tikrus ekologinius kriterijus. Teisė šiuo ženklu...

Gyventojų dėka vis dažniau išaiškinami grėsmę eismo dalyvių saugumui keliantys vairuotojai

Vėlyvą liepos 22-osios vakarą, 23.29 val., Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Operatyvaus valdymo skyriaus pareigūnams paskambinęs pranešėjęs informavo apie galimai neblaivią vairuotoją, kuri Telšių...

Plaukime salotas, vaisius, daržoves – saugokime savo sveikatą

Artėjant šventėms, visi pagalvojame: - ką patieksime šventiniam stalui? Namuose pagamintas maistas visada bus skanesnis, patrauklesnis, tačiau, kaip teigia Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) direktoriaus pavaduotoja Snieguolė Ščeponavičienė, turime nepamiršti, kad būtina...

Privaloma šunų ir kačių registracija – nuo sausio 1 d.

Vyriausybė patvirtino Žemės ūkio ministerijos teiktą nutarimo projektą „Dėl gyvūnų augintinių registro įsteigimo, jo nuostatų patvirtinimo ir registro veiklos pradžios nustatymo". Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymas nustato, kad nuo 2016 m. sausio 1 d....

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS